Intel Announces Skylake-X: Bringing 18-Core HCC Silicon to Consumers for $1999

Se pare ca Intel riposteaza la noul procesor de la AMD, Ryzen, cu un i9 competitia dintre AMD si Intel va fi una interesanta.

http://www.anandtech.com/show/11464/intel-announces-skylakex-bringing-18core-hcc-silicon-to-consumers-for-1999

3 Likes

Au facut o modificare interesanta in uArch Skylake-X: au marit L2 cache de la 256k la 1Mega si L3 redus la 1.375MB/core in plus:

Cores will snoop other cores’ L2 to find updated data with the DRAM as a backup (which may be out of date). In previous generations the L3 cache was always a backup, but now this changes.

Pe langa high core-count si AVX512 asta mi se pare cea mai mare modificare - chiar sunt curios ce efect va avea.

Probably higher "IPC"s and somewhat lower multi-core perf. in some scenarios where they need to share data.

1 Like

Mie îmi ajunge un Core i5 :slight_smile:

i5 nu mai este relevant - in contextul Ryzen la partea de price/perf - AMD decimeaza Intel cu extra cores - cel putin pana avem si un refresh acolo.

Competition is awesome :smiley:

4 Likes

Asa ceva nou de la AMD, 16 Cores:

http://www.anandtech.com/show/11482/amd-cpu-updates-threadripper-64-pcie-lanes-epyc-june-20th

Seria i9 (brandul in sine) este un raspuns la AMD iar acel 18-core l-au adus in zona consumer pentru a fi siguri ca nu isi pierd dominatia pe HEDT (ceea ce s-ar fi intamplat 12 vs 16 cores).

Partea buna - 8-core-ul cu boost pana la 4.5Ghz ar trebui sa fie literalmente minim 2x 7700K i.e. best of both worlds without any downsides.

Problema: Javascript/90% din programele pe care le folosesc = Un singur core utilizat și mi-am promis că nu mă joc nimic ceva timp
Core i5 Kaby Lake (oricare, chiar și din laptop-uri) au performanțe single-core mai bune ca cel mai bun procesor AMD.

Concluzia : Core i5-ul rupe 1700X-ul la orice ține de JS/webdesign/dev, e și un Core i5 nou lansat, unlocked la 4.0-4.3Ghz la 240 dolari pentru pc, dacă e și mai rapid la single-core sau îi poți face overclocking până la 5 Ghz pe aer AMD s-a cam ars. (mă aștept chiar la performanțe single-core duble de la noul i5 față de amd 1500x în același preț, oricum deja era mai bun kaby lake la single-core, între procesoarele intel i5 și i7 niciodată n-a fost o diferență semnificativă la single-core)

Diferența practică ar fi că rularea testelor cu jest mi-ar lua 10 secunde pe 1500x și 5 secunde pe i5 sau mai puțin. Probabil cei care lucrează cu Java, C++, C#, python deja au și ceva toolkit mai paralel, pentru .net sau emulare android poate m-ar ajuta, dar prefer să evit munca/proiectele personale în aceste domenii.

În rest photoshop/illustrator nu prea folosesc procesorul la ce fac eu.

Heh, chiar ii explicam unui amic de ce inca as prefera un 7700K - single thread performance rocks.

Eu unul nu fac OC pe hardware-ul pe care lucrez - de fapt vreau sa trec pe ceva cu ECC - dar asta e alta discutie.

De atlfel - chiar daca JS este single threaded - Chrome in schimb consuma hardware threads pe banda rulanta - iar 1600X urca la 4-4.1Ghz ceea ce este mai mult decat acceptabil comparativ cu orice i5 AND primesti multe thread-uri in plus pe gratis.