IntelliJ indexare dureaza prea mult

Salutare,

Am observat (de ceva timp) ca IntelliJ ruleaza indexarea la orice lucru, schimbare de branch, cand schimb din rulare teste in rulare aplicatie etc.
Mai are cineva acesta problema?

Si de asemenea dureaza mult. Desi suspectez aici ca laptop-ul ar fi de vina. Este ingreubat de tot felul de minuni corporate. :slight_smile:

Am descarcat idecsii pre built pt OpenJDK si tot merge lent.
Au trecut vreo 20 de minute si inca indexeaza. Proiectul este mediu ca dimensiue si dependinte.

Acum am facut update. Sa vad cum se misca.

de cand am schimbat laptopul, de la dell la mac, e iachs :)))

IntelliJ imi pare ca nu-i compatibil 100%, daca incerc sa deschid un al 3lea proiect (cateodata si al 2lea), ingheata in meniu File → Open si trebuie sa-i dau force quit. Angular in IntelliJ pe mac, nu se poate, cel putin la mine, nu-mi incarca proiectul, doar folderele pana la src :))

Cand se apuca de indexat, de multe ori imi pierd rabdarea si ii dau force quit si il redeschid. Pare ca ramane blocat pe undeva. :unamused:

dupa update i-a luat pana in 15 minute.

Ca nu imi mai recunostea anumite clase din bibleioteci a fost o alta treaba, dar Reload Maven project si-a facut treaba :smiley:

1 Like

Eu am probleme pe unele proiecte cu PyCharm (IntelliJ pentru Python), deobicei pe cele cu configuratii mai exotice (gen rulez din Windows proiect in WSL). Eu rulez pe un desktop pe care fac si machine learning, deci nu cred ca e problema de performanta (ca si cand ruleaza doar PyCharm imi face uneori figuri).

E enervant, dar tot e mai bun decat orice alt IDE/Vim super-configurat, asa ca deocamdata raman la el.

Am observat acelasi lucru la PHPStorm.

Da-i mai multa memorie, eu am 16Gb de memorie alocata pentru IntelliJ.
Am deaface cu un monorepo urias cu peste 10 servicii in Kotlin si ia cam 2 minute pe un mac cu i9 si 32 gb ram. Nu folosim maven, doar gradle.

Poti sa faci git clone cu depth=100 sau similar ca sa mai reduci din marimea proiectului.

merci!

are 4 gb alocati.
cresc progresiv pana la 16 si vad cum se descurca

LE: @isti37 am crescut la 8 gb si se misca mai bine :slight_smile: