Ionic / AngularJS / android performance

Am si eu o problema pe care am incercat sa o rezolv tot weekendul.

Am realizat o aplicatie de mobil folosind Ionic Framework si deci AngularJS. Aplicatia comunica cu un RESTful API pentru a prelua niste continut, o autentificare, o lista de evenimente si ceva formulare de contact.

Daca testez pe emulatorul de iOS sau chiar pe device folosind Ionic View, totul merge super ok, nicio problema. Blana.

Problema apare cand dau sa ruleze pe android. Se misca foarte prost. Scroll-ul e choppy, animatiile de pull to refresh nu sunt fluide, tranzitiile intre pagini sunt cat de cat ok. Ba chiar am reusit si scroll-ul sa il fac mai cursiv.
Am observat ca ocupa cam 48mb RAM pe o tableta Samsung Galaxy Tab. Am rulat si un blank project de la Ionic si tot in jurul a 40 mb RAM se invarte consumul.

De fiecare data cand fac cate ceva prin aplicatie, mai deschid o pagina noua, consumul de memorie creste. Ramane undeva pana in 60-65 mb RAM (l-am adus de pe undeva de la 75-100 mb). Problema mea e cu animatiile respective. Nu stiu ce sa ii mai fac. Nu imi dau seama daca problema e din AngularJS sau cum e compilat.

Am android 4.4.2 pe tableta. Am mai testat si pe un telefon Samsung Galaxy S3 (cred?) si consumul si problemele sunt la fel.

Am simplificat dom-ul pe cat de mult am putut. Am 2 pagini cu ng-repeat pentru o lista de evenimente si una de mesaje. Chiar si fara ele, diferenta nu e.

Am incercat sa il impachetez cu Crosswalk. APK-ul creste de la 2mb la 21mb si consumul RAM din start e undeva in jur de 100MB. Inainte sa mai optimizez aplicatia, era putin mai bine pe Crosswalk dar 100 mb ram mi se pare foarte mult. Acum, ca si feeling e aproape la fel pe native view cat si pe crosswalk cu ultimul chromium (canary).

Nu stiu ce sa ii mai fac. V-ati mai intalnit cu asa ceva? Ati mai lucrat cu Ionic si AngularJS pe mobil? Sfaturi?
As prefera sa nu rescriu aplicatia in altceva.

Multumesc.

Build-ul initial l-ai facut cu cordova?

Pt. mine e putin cam in blind, poate ai ceva care-ti creeaza leak memory, poti pune un gif / video cu una dintre probleme sa-mi dau seama ce se intampla?