IPv6 pe cartelă SIM

Trebuie să fac ceva anume ca să am alocat un IPv6 dacă am net prin SIM de la YOXO?

Mai pe larg: nu îmi mai merge netul de la RDS/Digi, și sunt nevoit să stau cu un stick the 4G în care am băgat o cartelă SIM de la YOXO. Problema e că acum nu pot să îmi mai accesez serverul unde rulam câteva containere de Docker.

Am înțeles că o soluție ar fi să îl accesez prin IPv6, dar când intru pe un site de genul whatismyip.com îmi zice că nu am nicio adresă configurată. La fel și pe telefon, dacă folosesc rețeaua 4G.

Poza de mai jos e de pe iPhone, cu rețeaua 4G, dar la fel ar arata și de pe desktop/server.

Te duci si intrebi sursa. Pt ca alocarea adreselor eete mai speciala in telecomunicatii.

1 Like

De ce te-ar lasa prin IPv6 si nu prin IPv4? Ti-a blocat IP-ul?

Incearca cu un VPN care ofera IPv6 :-?

1 Like

Nu pot să folosesc IPv4 pentru self-hosting pentru că, din ce am înțeles, operatorii de telefonie mobilă folosesc CGNAT și nu te lasă să accesezi porturile de care ai nevoie. O soluție cred că ar fi cu ngrok.com, dar mi s-ar părea mai simplu cu IPv6.

Cel mai simplu e sa iti faci un tunel catre o alta locatie, eventual poti incerca Cloudflare Zero Trust. Prin SIM cred ca toti operatorii folosesc CGNAT si nu cred ca ofera IPv6.

2 Likes

Tunnel sau contract pe firma cu IP dedicat. (alta mancare de peste)

Poti folosi si Wireguard cu un VPN selectiv pe anumite porturi.

1 Like