Is AI in automotive a lost cause?

la granita dintre Polonia, Cehia, Slovacia cumva? :slight_smile:

Monitorizarea unghiului mort, cruise control [pilot automat - pe a mea setez numai viteza], recunoașterea semnelor de circulație și afișarea lor pe display în caz că n-ai fost atent, Lane Assist, Light Assist.

Astea sunt read only sau parametrii de ieșire constanți

Menținerea benzii de circulație, frânarea în caz de obstacol detectat, parktronic, etc. Astea sunt.

Să ne înțelegem:

acțiuni pentru atingerea obiectivelor

Acțiuni fizice. Că dacă afișarea pe ecran este acțiune, atunci orice calculator de bord este AI

Eu am un golf 6 destul de dotat, dar nu pot spune că are pe el o picătură de AI

Da. Am impresia că tu limitezi AI la ML. Recunoașterea semnelor de circulație e bazată pe ML.

Jetpacks, ce masini cu AI… :rofl:

Misto jucaria, iesi pe balcon - zoom, in cateva minute poti fi in afara orasului. (bine, daca nu te electrocutezi in fire :stuck_out_tongue: ). Si daca ai balconul destul de mare.

In zone rurale ar fi chiar superb insa.

Dar de cand tot zic ca o sa fie disponibile comercial, nu prea am am vazut. Nu ca mi-as permite deocamdata, dar e un vis frumos. :slight_smile:

Stiu ca martinjetpack erau seriosi pe nisa asta dar sunt cam in standby.

Iti dai seama ca consuma mult… nu au autonomie mare.
Ca mijloc de zbor prefer deltaplanul meu, nu consuma nimic… si chiar daca l-as motoriza ar consuma foarte putin.

Hmmm

Nu prea a avut AI.

RIP btw!

AI-ul si ML-ul poatre ar ma da un rateu, mai multe. Dar tot mai putine decat cei mai multi soferi care sunt neatenti la volan, vorbesc la telefon si altele.

De cat AI ai nevoie ca sa faci un stop? /s
Intrebare sarcastica pusa in context si ca ieri, la un colt de mine, un sofer nu a facut stopul si s-a lovit cu altul care circula regulamentar,

Pana la urma o sa iasa ceva decent, utilizabil, or sa mai dea rateuri, dar or sa fie clar mai bune decat soferul average, hence mai putine accidente. Eu pariez pe industria de asigurari sa dea un boost. “Cat ai mers pe auto? 75% din timp? Uite reducere la asigurare”.
Also, probabil primii or sa fie aia de la Tesla, nu musai ca e stelar ce au ei acum, dar au un volum imens de date pe care sa antreneze AI-ul.

Corect. + deltaplanul este mult mai ieftin.

Dar nu poti decola cu deltaplanul din orice punct - din cate stiu ai nevoie de anumite conditii geografice, un fel de pista de lansare.
La fel si la aterizare.
Deasemeni depinzi de conditiile meteorologice, nu?

Am uitat sa pun ieri dar am vazut un fel de drona ptr. oameni, prototip marca Tesla. Consumul nu stiu dar banuiesc ca nu prea mare. Mai ieftina ca jetpack-ul.

Nici cu ala nu poti decola chiar de oriunde, fii sigur de asta.

Idem pentru conditiile meteorologice. Pana si rachetele de la nasa sunt influentate de astea, sa nu te astepti ca niste chestii minuscule sa nu fie.

Daca e pe baterie, pot sa si-l bage in dos. Sa zbori niste acumulatori foarte grei folosind minuscula energie din ei pentru a-i ridica e prostie gigantica.

Yeah:

20 de minute daca zbori ras cu solul, crescand urias sansele s-o mierlesti.

Apropo de ce ziceam mai sus de creierul uman: