IT&C Talent Map Romania, 2015 [PDF]

IT&C Talent Map, Romania[pdf] – niște considerații & cifre (salarii included), grafice despre truditorii IT ai patriei.

7 Likes

interesant.

  • studiul releva evidentul: tuturor ne-ar placea sa locuim in Brasov sau Sibiu, dar in Bucuresti sunt banii
  • astept sa bata in masa un junior sa-mi ceara 1000 Euro ca “atat e media pietei”
4 Likes

Hihi, au listat “Android” si “iOs” la limbajele de programare ce trebuie invatate / stiute in 2015, alaturi de Scala, Python, etc.

na, e facut de o firma de HR.

1 Like

Ah maaaan… trebuie sa facem ceva sa bagam si CT-ul pe harta. E jenant :frowning:

1 Like

vedeti ca piata de IT e direct proportionala cu cati absolventi de IT&C sunt in oras? buna, rea, educatia conteaza.

rea :frowning:

Contează pentru că e mult mai ușor să te duci în școli și să recrutezi când te cheamă IBM, Google, etc. Cred.

:grinning: astia de la Brainspotting tin minte ca m-au chemat la un interviu pt un post de inginer retea telecom, in conditiile in care eu lucrasem ca suport tehnic in customer service-ul unei companii de telecom (nicio treaba cu configurarile de antene telecom).
Aveau numai cerinte legate de configurarea BTS-urilor si stiu ca i-am intrebat de ce m-au chemat la interviu, din moment ce eu invatam doar web development. N-au mai raspuns.
@AdrianBasalic: cred ca acelea sunt mai degraba salariile brute. Iarasi, de cand un Junior Mobile Developer (iOS/Android) castiga mai putin decat un Junior Security Monitoring Engineer? E fake.
Sau poate ca juniorii targetati de ei sunt aceia cu 2 ani experienta, care mai aveau o luna si erau incadrati ca middle :smile:

Am intalnit un singur Junior Java Developer (era la primul job si se angajase in urma parcurgerii a 3 cursuri de Java la telacad) care s-a angajat la Luxoft acum 3 ani pe 4000 de lei.

Toata lumea vrea la Google, dar Google are in Romania doar PPC si Marketing. Au bagat si dev?

cred ca au intrebat “si la ce companie ati vrea sa lucrati?”

Analiza e misto, insa nu imi dau seama cat de corecta si reala este avand in vedere sursa.

Eu am incercat o colaborare cu aceasta, dar intelegerea lor despre domeniul de programare parea sa fie unl deficitar - in sensul ca nu ma ajuta pe mine, “clientul” Nu pot sa spun exact cauza (daca din lipsa de experienta ,ignoranta, persoanele in cazul respectiv sau altele).

Cateva observatii:

  • In document , la pagina 9, in cazul Timsoara se vorbeste despre .NET si .JAVA (cu cifre langa, despre care nu imi dau seama exact ce vor sa fie) , dar la angajatori afiseaza Google si Facebook. M-as mira ca cele 2 companii sa faca dezvoltare software in Romania, pe acele limbaje

  • La pagina 15, despre Galati, unde prezinta forta de munca, exista un rand despre IT&C graduates, iar la Galati nu este trecut nimic - desi stiu exista Facultatea de Calculatore (sper sa ma insel)

  • La pagina 24 , spune ca 1 din 3 joburi sunt related Java, dar in pie chart nu apare deloc JavaScript Developer (desi mie mi se pare a fi cerut in piata). Sa le fi cumulat? Oricum aici statistica lor e viciata de faptul ca lucreaza foarte mult cu firme mari care sunt legate de tehnologia Java)

“java”, “javascript”… basically the same thing.

6 Likes

Pai pe principiul asta puteau sa puna NASA pe primul loc …

Nu am o parere despre studiu, dar despre Brainspotting pot sa spun ca e mai simplu sa apelezi la firma care are anuntul din piata decat la ei. Asta e experienta mea proprie si personala cu ei. Cred ca trebuie sa-si scoata capul din “cloud” si sa inteleaga mai bine piata dincolo de “absolventi” si “talent pools”.

2 Likes

e biased pentru ca o firma de HR isi face reclama prin “talent pools” la care au ei si doar ei acces. si studiul asta e o forma de reclama (uite cat de smecheri suntem noi) si nu o masura reala a resurselor umane din piata.

in mare, contine si adevaruri, dar e ultimately doar o forma de entertainment. my 2c.