Iti trebuie master ca sa profesezi in machine learning?

Salut,
De o perioada a inceput sa imi placa machine learning si ma gandeam sa incerc sa invat mai aprofundat dar nu stiu cam care e pulsul pietei.
As avea ceva oferta de internship la o firma de la mine din oras unde as putea sa profesez pe machine learning dar totusi nu stiu daca pe viitor ma va dezavantaja faptul ca nu fac master si faptul ca vin de la o facultate unde se face un mix de inginerie electrica si programare.

Nu neaparat, dar te ajuta (proiecte, cursuri, aflii chestii din domeniu plus lucrurile de baza si matematica din spate)

Nu. Sursa: sunt consultant de ML, ma ocup de ML de 10 ani, si nu am masterat. Dar atentie, am citit la viata mea multe paper-uri de ML (si in continuare fac asta).

Dar depinde mult de stilul tau de invatare: esti autodidact? Si aici ma refer la faptul ca poti sa stai cu lunile sa inveti ceva, fara sa stii exact ce trebuie sa inveti si fara sa ai un reward imediat. Daca nu, poate e mai simplu sa faci un masterat: ai profi care iti zic cam ce sa inveti si ai un “reward” la sfarsitul fiecarui semestru (notele din sesiune).

Caveat: back in my day, era mai usor sa intri in IT ca incepator. Dar daca ai deja oferta de internship, probabil esti ok. Eventual vezi si ce va zice mentorul tau de la firma.

1 Like

Nimeni nu te tine in loc sa faci un internship si apoi sa faci un master

In al doilea rand un master ajuta sa ai o viziune de ansamblu asupra machine learningului, pentru ca acoperi mai multe ramuri (de la probabilitic programming, computer vision, deep learning pana la reinforment learning sau data visualisation).

Nu te ridica la nivelul de expert, dar de multe ori proiectele din industrie sunt de uzur si de aplicare a unor clasificatori destul de bine batuti in cuie.

p.s @rolisz , ma bucur sa te vad si aici :))

3 Likes