JavaScript Developers WANTED :-)

JAVASCRIPT DEVELOPER

*****Daca te intereseaza pozitia de mai jos, te rog sa completezi mini-survey-ul de la adresa: VIP Recruitment

Cerinte
● Experienta solida in construirea aplicatiilor in JavaScript utilizand framework-uri
dedicate (ex. TypeScript, NPM, Modern JavaScript)
● Experienta in dezvoltarea aplicatiilor avansate utilizand orice limbaj orientat pe
obiecte
● Experienta in structurarea datelor in MySQL sau NoSQL
● Experienta in utilizarea platformelor de Cloud (AWS, Google Cloud, Microsoft Azure),
constituie un avantaj.
● Experienta in construirea si optimizarea website-urilor cu trafic ridicat
● Experienta cu diverse tipuri de testare automata constituie avantaj.

Beneficii
● Salariu competitiv care include si o schema de bonusare
● Un buget anual pentru dezvoltarea personala deoarece cresterea personala este
CHEIA
● Buget pentru amenajarea biroului de acasa
● Oportunitatea de a lucra de acasa (in acest moment lucram 100% remote pana la o
noua notificare)
● 25 de zile de concediu pe an
● Abonament la o clinica medicala privata
● Bonuri de masa
● Cont Bookster gratuit
● Zero zgarcenie in impartasirea cunostintelor
● Bi-Weekly HACKDAY , in cadrul caruia poti experimenta in mod liber noi tehnologii
sau noi proiecte, pe care le vei alege singur/a
● O atmosfera informala, antreprenoriala, internationala si flexibila
● Rambursarea costurilor de calatorie in scop de munca
● Oportunitatea de a contribui la revolutionarea pietei in ceea ce priveste alegerea
studiilor la nivel mondial
● Un mediu in care ne distram, organizam evenimente memorabile regulate in echipa si o gama larga de jocuri si activitati in timpul pranzului sau dupa munca.

Toate sistemele noastre au fost dezvoltate intern si respecta standardele moderne
de calitate. Lucram cu o arhitectura orientata pe microservicii folosind AWS si
RESTful API. Produsele noastre sunt construite folosind TypeScript, VueJS, Saas,
Node/NPM.
In paralel, ne extindem infrastructura intreptandu-ne catre Docker si instrumentele
noastre centralizate CI/CD.

  1. Ce fel de benefiuciu e asta? …

  2. Intr-o piata in care toata lumea cauta devi, sa ii pui sa completeze un mini quiz mi se pare foarte neproductiv.

4 Likes

Noroc cu salariul ila “competitiv”.

2 Likes

Mor pe astia de “salariu competitiv” sau pe aia care nici nu specifica ca e vorba de salariu.
De ce m-as angaja pe “un salariu competitiv”, cand as putea sa ma duc pe joburile de pe stackoverflow unde este range salarial mai pe la toate joburile? (Cu exceptie sunt cam alea din Ro)

1 Like

Pana la urma devii nu sunt printese, ce sa zicem 2 min sa completeze un quizz, the horror.

Pt mn cel mai important e ca nodejs nu mi se pare o tehnologie buna pt backend, ai maxim 4 thread-uri, cu event loop-ul ala, insa type-safeul depinde de alt limbaj.

4 Likes

depinde pentru ce e backendu. nu iti trebuie Lambo sa te duci pana la magazin

1 Like

Legat de beneficiu, mie mi se pare logic sa specifice ca daca trebuie sa calatoresti in scop de serviciu sa spuna clar ca iti ramburseaza toate costurile.

Cat priveste mini quiz-ul, este foarte productiv pentru ca nu vrem sa stea nimeni la discutii insipide, inodore si incolore, in loc sa discutam rapid fix pe subiect. Nu cred ca un quizz atat de simplu este o problema. Iar pe noi, in agentia de recrutare, ne ajuta sa ne putem focusa rapid pe candidati.

1 Like

Chiar este competitiv iar daca vrei sa vezi cat de competitiv, da-ne un mesaj si stam de vorba :slight_smile: Compania este straina, sunt cativa romani in cadrul ei si cauta developeri romani.

Daca faci fata cerintelor, lasa-mi un mesaj si stam de vorba imediat. Sau, evident, poti completa quizz-ul.

De ce nu este NodeJS o tehnologie buna pentru backend? Intreb pentru ca nu de alta dar am vazut o groaza de companii care folosesc NodeJS pentru backend.

Nu cred ca am auzit vreodata ca angajatul sa plateasca deplasarile de serviciu, iar asta sa fie prezentata ca un beneficiu mi se pare absurd.

Iar despre quiz am interactionat la viata mea cu sificente astfel de agentii astfel incat sa stiu ca este inutil intrucat intotdeauna dupa el vin 2 interviuri identice cu oameni de hr, unul de la agentie ai unul de la client, in care ti se pun aceleasi intrebari standard. Asta ca sa nu mai spun ca in cazul asta voi cautati developeri nu ei pe voi si ar trebui sa faceti procesul cat mai usor nu sa puneti tot felul de piedici inutile.

Lasă lucrurile esențiale în anunț: must-have (câteva chestii), nice-to-have (câteva chestii), beneficii (2-3 chestii importante; renunța la prostii de genul “oportunitatea de a…”). Ce e competitiv pentru unul nu este pentru altul, motiv pentru care, dacă nu pui salary-range-ul, puțin probabil să fie cineva interesat.

2 Likes

Nu cred ca este nevoie de interview din partea agentiei. Rolul acelui quiz este de a vedea raspunsul la cateva intrebari standard. Apoi, dupa ce studiem CV-ul, “te aruncam” direct in interview cu oamenii companiei, ca sa diminuam tona de meetinguri aiurea, asadar nu vad in acel quizz nicio piedica, de niciun fel.

Cat priveste beneficiul, este unul dintr-o lista. Mi se pare interesant ca vezi beneficiul care nu iti place, in loc sa te uiti dupa beneficiul care ti-ar placea. De unde atata negativism? :slight_smile:

1 Like

Legat de salariu, compania are un range de 10k-14k ron net lunar. Interesat? :slight_smile:

2 Likes

Asta e un exemplu care ilustreaza de ce trebuie pus range-ul in anunt, si nu doar “competitiv”.

Pentru a evita discutiile de o ora in care se ajunge la intrebarea asta in ultimul minut.

4 Likes

Da foarte multe o folosesc, si mai multe folosesc php de exemplu, si e OK in multe cazuri, insa de exemplu cu un sg process nodejs nu poti face decat 4 lucruri concurente si daca blochezi thread-urile astea cu actiuni mai long liveded it blochezi toata aplicatia, de exemplu chemi alte aplicatii, in afara de asta partea numerica nu mi se pare OK, nu ai un tip nativ sa faci calcule cu multe decimale.

That being said, asta e knowledge-ul meu de acum cativa ani, poate s-au schimbat lucrurile.

3 Likes

Ai fost cam prea explicit.

Argumentul Mihaelei pentru care NodeJS e un limbaj bun pentru backend a fost faptul ca il folosesc multe companii.
Pe acelasi criteriu, cred ca Mihaela ii invidiaza si pe cei care conduc Dacii.

P.S: Anunturile de angajare cred ca ar trebui redactate de catre programatori. Poate ar exista mai multe greseli de redactare, dar macar ar fi inclus mai rar Java in anunturile de front-end. :slight_smile:

2 Likes

De obicei nu folosesti furculita sa mananci ciorba.
Nodejs este extrem de eficient pentru scopul pentru care a fost creat. Si permite si procese secundare, dar nu asta ii este scopul.

Argumentul Mihaelei este valid pentru ca Nodejs este folosit de suficiente companii cu programatori capabili care aleg instrumentele in functie de nevoi. Sunt acoperiti insa de cei care aleg instrumentele in functie de popularitate si pe urma se plang ca nu sunt bune ori de cei care nu le inteleg dar sunt vocali.

Acest subiect a fost închis automat după 30 de zile de la primul răspuns. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.