JetBrains Academy: A hands-on platform for learning to program

Ciudat că nu s-a menționat de asta pe forum.

Jetbrains oferă 80+ ore de tutoriale java, 25 kotlin și 30+ de python. Până la sfârșitul anului e gratuit, după aia 50$/lună. Este cel mai mare preț pentru un abonament de e-learning de care știu eu.

2 Likes

50$/luna este enorm pt tara noastra…

Daca, in aceste cursuri, iti dau tot ce trebuie pentru “creating working applications”, adica paternuri adevarate pentru care pierzi timp si automat bani, mi se pare chiar ieftin. 50 usd inseamna 1-3 ore de munca, in functie de firma. Daca gresesti paternul la o aplicatie, ai pierdut din start sute de usd :slight_smile:

Poti invata intr-o luna un curs, asa ca $50 nu mai pare asa mult. La 50ron/sedinta pretul unei meditatii ar insemna cam 5 sedinte, si iar nu e mult. E mult doar daca te gandesti sa iei un abonament pe 24luni ca la rds.

Who is your target audience? $50 per month seems more like a subscription for programmers with full-time jobs who want to learn a new language. But the content seems too basic for professional programmers.

Our target audience is both future and current developers. We started with Java and Python tracks that work well for professionals from other fields who want to switch careers. But we’re planning to add more advanced content that will help professional developers to close knowledge gaps as well.

Zici tu? Poți consuma cele 80h de java, cu siguranță, dar ca să le înțelegi ai nevoie de puțin mai mult. Uite ce zic ei:

How long does it take to complete your learning program?

On average, the Java track takes 134 hours and the Python track takes 63 hours to complete. This means you will need about 6 months for Java and about 3 months for Python if you study 5 hours per week.

Decat sa dai bani la diferiti mentori, eu zic ca-i mai ieftin la Jetbrains!

2 Likes

Mie personal continutul lor mi se pare foarte misto. Am cont cam de 1 luna la ei.

50 de dolari e mult? Da! As plati eu banii astia pentru JB academy? Nu in varianta asta insa 25 de dolari da, i-as plati.

Cred insa ca as plati si 50 daca continutul se indreapta catre o anumita zona de interes pentru mine. Eu personal vreau continut de calitate si sunt dispus sa platesc pentru asta insa nici sa aruncam acum cu banii pentru ca “jetbrains”.

Au dat un mail acum o saptamana celor inscrisi deja in program - cine are deja cont sau cine se inregistreaza pana pe 1 iulie, dupa 1 ianuarie 2021 va beneficia de discount 50% pentru urmatoarele 12 luni - deci va fi 25$.

In plus, cel putin momentan, cine e-nscris in program si parcurge materialele primeste licenta pentru All Product Pack IDE - ei zic ca e valida doar pentru “personal learning only”. Licenta e valabila cate o luna.
image

2 Likes