JS + React, student fara experienta

Salut! Am 23 de ani, sunt din Bucuresti si sunt student la Automatica si Informatica aplicata. Sunt nelamurit in legatura cu ce ar trebui sa fac, ca sa obtin un job ca front end dev pe js/react. Nu sunt incepator cand vine vorba de programare, m-am jucat in C si C++, am facut scripturi in Lua, boti de discord si automatizare de servicii cu Python in Linux(uz personal), si acum invat js si react. Tin sa mentionez ca am lucrat ca “full stack” pentru cateva luni, ma ocupam singur de tot si de aceea nici nu ma pot evalua(si putin de impostor syndrome sa fiu sincer). Am facut 2/3 aplicatii web cu js, ma descurc binisor(cunostiinte de OOP din Python), cu react sunt super la inceput dar imi place. Acum de ce sunt speriat: … vreau sa-mi gasesc un job. Vreau sa lucrez ca front end developer si nu stiu daca sunt pregatit sa aplic. Nu mi-am facut inca portofoliu(am niste chestii pe github), experienta am aproape zero, nu stiu daca sa incerc un internship sau direct job, nu stiu unde sa gasesc un internship daca ar fi cazul. 99% dintre joburi cer experienta, nu stiu cati bani sa cer la inceput, sau dupa cat timp sa renegociez/schimb jobul, sau daca o sa ma descurc la interviu… Targetul meu in momentul de fata este sa ma angajez pana la sfarsitul lui ianuarie anul viitor. Sa mai astept si sa-mi fac un portofoliu, sau sa aplic de acum? Voi ce experiente ati avut(si ca angajat dar si ca angajator)? Sunt putin speriat pentru ca sunt de parere ca am pierdut timpul aiurea pana acum.
Multumesc si scuze de vent!

sa faci ce a facut si el

3 Likes