JSHeroes - Cluj, 8-9 iunie 2017

Paste Fericit!
JavaScript International Conference

In perioada 8-9 iunie 2017,In Cluj-Napoca se va organiza o conferinta Internationala pentru limbajul JavaScript.
Evenimentul se desfasoara la Grand Hotel Italia.
In aceste doua zile,vor fi speakers seniori interni si internationali.
Programul celor doua zile de evenimente,este destul de flexibil.
In fiecare zi,intre 8.00-17.00,se vor dezbate probleme pentru limbajul JavaScript.

Nota:Cel mai ieftin bilet la aceasta conferinta,este de 99 Euro.
Cu cat se apropie evenimentul de 8-9 iunie,cu atat se scumpeste biletul.

Enjoy event!

4 Likes

Nu înțeleg de ce aproape toate conferințele din Cluj se organizează la Grand Hotel Italia, e printre cele mai proaste, chiar oribile locuri pentru așa ceva. În loc să sprijinim vreun teatru, casa studenților, universitățile, alte locuri mult mai faine, sprijinim hoteluri de lux ale unor mafioți italieni.

Iarăși ceva organizat tipic românesc, probabil pentru profit, fără valoare memorabilă.

1)Nici eu nu stiu,de ce se organizeaza mereu la Grand Hotel Italia conferinte internationale pentru diferite limbaje de programare.
Mai mult ca sigur,este vorba de reduceri pentru sala unde se va tine conferinta respectiva+alte bonusuri care se bucura organizatorii viitoarelor conferinte de programare.
Oricum,la mijloc este vorba de bani si diferite interese.

2)Multumesc pentru replica data de tine.

La Grand Hotel Italia ai sali suficient de incapatoare pentru astfel de evenimente. Mai ia in considerare si pe cei care vin cu masina - ai loc unde sa parchezi iar servirea este foarte ok. Am mai fost la evenimente cu sute de invitati care s-au tinut la Hotel Napoca sau Opera Plaza, dar tot la hotelul ‘mafiotilor’ m-am simtit mai bine.

Gata, mi-am dat seama de ce se organizează conferințele la hoteluri.
Practic majoritatea conferințelor sunt organizate de firme care trimit echipe din București (sau au oameni din toată țara), iar aceste echipe rezolvă totul cât de simplu posibil fiindcă probabil nu știu nici măcar unde poți bea o cafea/mânca o pizza bună în oraș. În loc să organizeze voluntari și să investească în locații publice mai bune (pe care nu au de unde le cunoaște) aleg să utilizeze servicii gata făcute. Cu 1000 de lei pe zi ai locații mult mai bune ca cea mai bună sală din orice hotel. Universitățile iarăși cad fiindcă sunt ore în timpul conferințelor și normal că nu pun efortul să organizeze evenimentele în perioade în care sunt săli libere. (deși 8-9 iunie dacă îmi amintesc bine probabil intră într-o perioadă cu puține ore)

Eu de exemplu dacă aș organiza o conferință aș lega totul cu Uber/taxiuri și restaurantele/puburile din centru printr-o aplicație special creată pentru conferință care să aloce oamenii în funcție de grupurile de interes prin cele mai faine locuri din oraș, așa totul ar mai avea ceva suflet. Cu hotelurile lucrurile sunt foarte reci, vine cineva vorbește (câteodată greoi) 30-40 de minute într-o sală de marmură, răspunde la întrebări din burtă și pleacă sau stă la alte prezentări.

Mai sunt și studenții, se pot face multe lucruri faine cu studenți voluntari care să facă ceva în loc să plătească cei 100 de euro, sunt pe puțin 1500 de studenți care sunt interesați de aceste lucruri.

Tind sa cred ca nu ai experienta in a organiza evenimente. Conceptul de “voluntari” este viabil cand ai o comunitate destul de numeroasa, iar membrii sunt motivati sa ajute.

Economic nu se merita timpul pierdut sa cauti persoane care s-ar putea sa fie cu bun simt si responsabile. Asa ca preferi sa platesti un loc care-ti ofera cam ce-ai nevoie si delegi din responsabilitati.

Ca o comparatie, cati voluntari ai vazut pe DevForum care sa-l ajute pe @iamntz in dezvoltarea comunitatii sau posturilor de calitate?

2 Likes

Am fost voluntar la multe festivaluri în ultimii 3 ani, știu pe de rost cum sunt organizate toate festivalurile și evenimentele mari din Cluj și din zonă. Nu am neapărat experiență cu conferințe IT la hoteluri ci doar cu conferințe academice.

Voluntariat nu înseamnă să lucrezi gratis, trebuie să oferi acces gratuit, să ai organizatori, diferite echipe, să le dai șansa să contribuie, să dai de mâncare, de băut, să faci team building (gen te duci cu toți voluntarii la o conferință similară gratuit, să faci un party, o tabără), să dai tricouri și alte chestii, să creezi o familie, să respecți oamenii și să oferi recunoaștere, pe un forum nu ai cum să oferi aceste lucruri în mod direct, nu îmi dă iamntz un tricou devforum sau un laptop dacă îi scriu un articol cu știrile zilei, deci comparăm mere cu pere.
Niciunul din evenimentele la care am fost nu ar fi fost posibile fără munca voluntarilor și niciodată n-a fost o muncă ușoară, dar a meritat. Eu din start m-aș oferi voluntar la orice conferință din Cluj, dar știu sigur că cei care organizează aceste evenimente nu au experiență în a lucra cu voluntari și comunitățile din zonă ci preferă să facă totul sistematic, ca un business cu alte business-uri și iau totul strict ca marketing și promovare.

De exemplu JSHeroes sparge 30k euro la un hotel de lux în loc să le dea o tabără de neuitat, intrare la vreun festival la vreo 50-100 de studenți de la AC, Informatică sau chiar licee de informatică și să organizeze evenimentele în locații publice aproape gratuite, să investească în locuri (școli, facultăți,teatre,diferite ong-uri) care ar fi folosite de comunitatea din Cluj sau cel puțin ar promova firme mai mici.

Întradevăr e complex să faci o echipă de voluntari, dar nu imposibil, în special în Cluj-Napoca. La capitolul încredere din experiență îți spun că mereu din 100 de voluntari doar 30 vor lucra sau vor fi disponibili constant. În mod ironic 10% din voluntarii cu care am lucrat erau mereu de la facultăți cu profil real și nu era nici vorbă de programare/calculatoare.

3 Likes

Sa nu mai deschid alt topic pe aceeasi tema, merge cineva anul asta la conferinta ? A fost cineva anul trecut si e dornic sa impartaseasca pareri(+uri / -uri) ?

2 Likes

Ofer feedback, desi nu am reusit sa ajung anul trecut. Am vorbit cu participanti si au fost f multumiti. De asemenea cunosc personal o parte din echipa de organizare, oameni sufletisti si dedicati. Nu cred ca veti da gres daca mergeti.

5 Likes