JSON obiective turistice în România

Am dat o căutare pe Google și n-am găsit, am căutat ca fapt divers un json care să conțină cât mai multe obiective turistice cu coordonate gps, denumire, imagine, descripție, categorie, [dificultate trasee], [website/telefon], link wikipedia/isbn ghid turistic. (ceva de genul)

Aveam o idee bună. dar e inutilă fără să am o bază de date.

E ceva extrem de important din multe puncte de vedere, dacă nu există ar fi un proiect de interes național, posibil un proiect european.

http://aboutro.com, nu am găsit nici un API la ei pe site , dar harta este destul de bună.

2 Likes

Vroiam să fac un mashup de genul, dar ceva mult mai avansat cu integrare Google Maps, StreetView, mers trenuri CFR, review-uri, grupuri…

În fine, se pare că până în 2017 nimeni din Ministerul Turismului n-a fost în stare să creeze o bază de date cu obiectivele turistice, punctele de interes din țară. Mă întreb ce fac ăștia toată ziua, probabil se uită la televizor, joacă solitaire.

2 Likes

Sa știi că este un barem destul de ridicat. De exemplu, am căutat puțin pentru UK, și nu exista un astfel de sistem. Cel mult diverse council-uri au datele pe data.gov.uk.

Sunt cu siguranță în sisteme închise precum tripadvisor sau Google maps, totuși. Poate au ei un API Mai lax de folosit ptr scopuri non-profit?

1 Like

Probabil ca cine-ar face asa ceva, dar nu pentru Romania (piata aproape inexistenta), ci global, ar face si o gramada de bani din vanzarea ei.
Am unul din primele cele mai vizitate site-uri turistice de la noi si intr-o perioada m-a preocupat subiectul. Am renuntat sa dezvolt sectiunea “Romania” tocmai pentru ca datele existente sunt unappealing, ca sa nu fiu dur.
Nici pe .com nu exista nimic atat de complet, decat pe bani (si alea incomplete). Tripadvisor ar fi cel mai bun punct de plecare. De fapt, probabil ca singurul punct de plecare :slight_smile:

2 Likes