Junior web developer, am nevoie de indrumare

Eu sunt facultatea de informatica anul 2 intr-un oras mic si chiar si asa am prins intership la 2 firme simulan.
La una ma duceam 2 ore pe saptamana iar la alta zilnic de la 10 la 3 ca si practicant.
A durat toata treaba asta in jur de o luna, o luna jumate insa m-am vazut nevoie sa renunt deoarece intershipurile nu erau platite, ei vroiau sa fac practica 3 luni fara nici o mica plata.
Insa adevaratul era ca ai aveau cerere de angajare pentru cineva care avea experienta de 2 ani… ceva ce nu am…

Am fost si la un interviu pentru un job(salariul foarte mic) insa am fost refuzat pentru simplul fapt ca nu sunt absolvent inca.

1 Like

Inseamna ca nu mergi unde trebuie. Daca o firma nu te angajeaza din cauza ca nu esti absolvent, inseamna ca nu ai pierdut nimic. Dar, poate nu asta e adevaratul motiv, poate nu esti suficient de pregatit, si au zis asta avand in vedere ca ar mai trebui sa avansezi.
Daca tu intr-adevar cunosti ceva la nivelul in care i-ai fi de folos la cineva si acel cineva ar putea sa scoata bani de pe tine, atunci inseamna ca nu ai dat peste firmele care trebuie si trebuie sa mai incerci.

1 Like

Si eu am refuzat studenti, pentru ca din experienta stiu ca nu poti face si scoala si servici serios in acelasi timp. Or daca omul vrea sa termine facultatea o sa neglijeze jobul si pentru mine ca angajator, nu-i ok. In momentul in care nu esti reliable nu pot sa-ti dau pe mana taskuri/proiecte vitale (cele care aduc si bani) deci nu produci plus-valoare, deci de ce sa te tin?

Nu mai blamati angajatorii care nu vor sa angajeze studenti, macar sunt sinceri si nu vor sa-si bata joc nici de oameni nici de business.

7 Likes

In majoritatea cazurilor, studentii sunt juniori. Chiar daca “reliable” poate fi tradus/inteles in mai multe moduri, nu prea cred ca ar fi sinonim cu Advanced sau Senior. Acum daca tu te uiti la studenti sa-ti rezolve taskurile “vitale”…

O gandire ok pentru un angajator mi s-ar parea sa angajeze studenti fara experienta, dar in ultimul an. Sa-i invete ce presupun acele task-uri “vitale” si chiar sa le puna la dispozitie un coleg care sa-i indrume (in limita timpului disponibil). In contract pot avea o clauza ca timp de 2 ani sa nu-si schimbe jobul, astfel in primul an invata si rezolva taskuri usoare si in al doilea an pot aduce acel “plus-valoare”. Parerea mea.

2 Likes

asa. si cam cat timp crezi ca isi permite o companie sa investeasca intr-un om pana incepe sa-si produca macar salariul lui?

Este o discutie mai complexa, dar pot sa-ti spun ca nu este asta treaba programatorului. Asta este treaba celor de la vanzari, managementului… Intr-un proiect nu vei avea numai task-uri complexe, pe cand ora o vinzi la acelasi pret in proiect, clientul nu stie ca task-ul simplu a fost facut de un junior sau un senior.

1 Like

Right, nu e treaba mea, mie sa-mi dai, mie sa-mi faci. E o atitudine gaunoasa de care sufera toti cei la primul job.

I LOLed. :smile:

3 Likes

Eu de la angajator am cerut doar un job part-time, exista firma care au astfel de joburi si studenti care fac fata si cu joburi daca lucreaza in regim part-time.