Lansare produs propriu

Lucrez full-time un produs propriu de vreo 8 luni și mă apropii de lansare.

Planul meu este să il lansez in 3 etape:

  • technical preview
  • professional preview
  • beta release

Sunt la prima etapă, technical preview, si as dori să vă invit să testați produsul.

Procesul este in felul următor:

  • până pe 1 Mai aștept mesaje private pentru cei interesați
  • pe 1 Mai trimit invitatie privată celor de mai sus
  • in jurul datei de 15 Mai trimit un formular pentru feedback

Despre produs:
E o platformă social media (web app) care integrează diverse funcții AI. Ca arhitectură este destul de complexă, cu 4 servicii de stocare a datelor si o serie lungă de alte servicii externe.
Momentan ii lipsesc unele funcții si are unele bug-uri de care știu.

De la feedback mă aștept la opinii despre experiența de utilizator si bug-uri pe care nu le-am descoperit.

Deci cine e curios sau vrea să dea o mână de ajutor îl rog să imi dea mesaj privat.

2 Likes

cum ai facut in doar 8 luni? Ai integrat servicii of the shelf?

Da, Stream pentru partea de socializare, Algolia pentru căutare, OpenAI pentru AI, Weaviate pentru căutare semantică, imagekit pentru managementul media, prerender pentru crawleri si s-ar putea să mai fie câteva.

1 Like

Si ce face mai exact? Ce problema imi rezolva?

2 Likes

E polivalenta.

Pentru consultanti si clientii lor:
Consultantii pot avea asistenti AI carora le poate aduga expertiza lor intr-un anumit domeniu, iar clientii o pot accesa in chat.

Pentru profesori si studenti:
Pot desfasura activitati de grup interactive tip trivia, iar asistentul AI conduce activitatile.

In cercetare:
Diseminarea studiilor. Utilizatorii pot adauga studii in baza de cunostinte a asistentilor AI.

In marketing:
Agenti de vanzari (in plan) - creeaza articole, iau utilizatorii pot conversa cu AI despre produs.

Mai sunt si alte utilitati, pe care eu nu le-am luat prea in serios.

Foarte misto e partea de chat in grup, cand asistentul AI are rol de moderator. E super de ajutor.
Doar ca GPT3.5, care e ieftin, e prea intrusiv in conversatii si e deranjant.
Asa ca am pus GPT4 acolo, dar consuma credite ca o locomotiva pe carbuni.

Deocamdata i-am dat acces fiicei mele si am testat ghicitori. E foarte incantata si s-a distrat. Din pacate in scoli (de stat) cel mult in Saptamana Altfel ar putea fi folosit,

O practica destul de comuna este validarea ideii si o perioada de pre-sales, chiar inainte de a incepe sa construiesti produsul, altfel s-ar putea ca dupa un an sa iti dai seama ca ai construit un produs de care nu are nimeni nevoie.

O alta practica, foarte interesanta, este sa construiesti produsul in public. Aici il pot da ca exemplu pe Tony Dinh. Iti construiesti o audienta si un pool de potentiali clienti, primesti feedback, toate astea in timp ce dezvolti produsul.

1 Like

Sunt foarte multe strategii posibile.
Am trecut de faza planificarii strategiei si a validarii ideii.

1 Like

Mai mi-a recomandat cineva ideea asta, cineva in care am incredere.
Totusi nu i se potriveste oricui.
Am observat un fost client, cu un exit spectaculos dealtfel, care a incercat recent ideea asta - complete failure.
Daca n-ai followeri pe retele sociale sau n-ai stofa de influencer nu recomand.
Eu unul nu am inclinatii spre social media.

1 Like

Sa stii ca sunt foarte multe exemple de persoane care au inceput de la 0 pe retelele sociale, cu focus pe dezvoltarea mai multor produse si le-a mers foarte OK.

Nu as spune ca trebuie stofa de influencer, mai curand este nevoie de niste sales skills, dar tocmai asta mi se pare fain la Twitter - poti experimenta si comunica direct cu potentiali clienti.

Desigur, de acord ca poate fi nepotrivit pentru anumite produse.

Într-o lună nu am strâns 100 de views cumulat la cele câteva tweet-uri.

N-are rost… :slight_smile:

Sper sa nu o percepi greșit, dar îmi vine să te întreb ca și antevorbitorul meu, Adrian Basalic: deci, in cuvinte puține și simple, cu ce mă ajută pe mine aplicația ta?

Ce nevoie îmi rezolvă?

Ex. Facebook mă ajuta să țin legătura cu foștii colegi, Waze mă ajută să nu iau amenda când sunt radare, LinkedIn îmi oferă o platformă de conectare cu alți oameni relevanți dpdv. Profesional cu mine.

Ai scris primul post foarte frumos, dar eu după ce l-am citit, ca potențial beta user, am rămas doar cu ideea că aș putea fi interesat doar din perspectiva tehnica de chestia asta.

Ceea ce cred că tu nu îți dorești

1 Like

Dacă nu te regăsești în cele câteva exemple date lui Adrian Basilic, atunci nu rămâne decât să explorezi tu însuți.

In postarea inițială am invitat pentru testare momentan, pentru a avea un feedback tehnic.
Deci nu pentru a deveni efectiv utilizator.
Până acolo mai am de lucru.

Adrian a întrebat despre “cum îl ajută” ca să înțeleagă mai bine produsul, doar că ulterior discuția a deviat de la subiect.

Nici eu nu am reușit să înțeleg cu ce m-ar ajuta.

Am stat si m-am gândit la treaba asta cu ajutatul și am ajuns la concluzia că e ok produsul :ok_hand:

Fiind primul meu produs îmi doesc, bineînțeles, să aibă succes, iar întrebările despre “cum ajută” sunt descurajante.

Sincer, nici pe mine, ca programator, nu mă ajută produsul.
Iar când am conceput proiectul nici măcar nu m-am gândit la programatori ca posibili utilizatori.

Dealtfel nici planul, așa cum l-am prezentat in postarea inițială, nu vizează programatorii.
De la început am rugat o opinie tehnică aici.

Am primit, in schimb, solicitări de la oameni din domeniul educației, NGO si consultanță pentru a testa produsul.

Deci e ok să nu ajute pe oricine.
Si eu, de exemplu, dacă aș avea o licență anuală de $30k la Bloomberg tot valoare 0 ar avea pentru mine, pentru că nu aș sti cum să fac profiy din asta.

O să schimb subiectul acum.
De ceva ani am tot cochetat cu antreprenoriatul și am citit articole specifice.
Am ajuns la concluzia că antreprenorii care sunt chiar ei programatori au un statut diferit.
Eu pot să lucrez la un produs personal ani de zile; imi permit să fac iterații după iterații până ies la pensie si să am un produs knockout.

Un programator are foarte multe beneficii dacă creează un produs, indiferent dacă are succes sau nu. Câteva exemple:

  • portofoliu
  • job-uri mai bine plătite
  • vânzarea produsului

Cunosc persoane care au făcut cele 3 exemple.
Eu, la portofoliu.
Cineva care a ajuns CEO după ce și-a prezentat produsul - job bine plătit.
Vânzarea produsului - si eu si un CEO.

Ca să revin la subiectul inițial, eu am rugat pentru opinii tehnice.
Nu vând nimic, nu caut utilizatori, nu caut validarea produsului.

2 Likes

pai ce opinii tehnice daca nu ai pus un link, tehnic de apreciat e ca ai facut in doar 8 luni, chiar si cu servicii externe, bine daca merge toate featurile care ai ziis, software-ul e precum coonstructiile, oricat ai crede ca dureaza, tripleaza

1 Like

Ca sa iasa ceva, indiferent de platforma pe care postezi, trebuie sa fii constant si sa interactionezi cu oamenii … desigur, trebuie sa postezi si continut care sa atraga, este ceva ce se invata, nu e nimic SF.

De ce nu postezi public proiectul ? Ce ai de pierdut ?

In principiu pentru că s-ar putea să nu fie varianta finală.
Am făcut o listă deja cu unele modificări - unele in baza feed-back-ului primit.

Si mai e si partea de interes a oamenilor.
In general dacă ceva este foarte accesibil oamenii tind să il trateze superficial.
Am gasit destui oameni pe devforum care mi-au dat feedback, si le mulțumesc.

Voi da la un moment dat si link aici.

As vrea sa le multumesc celor care au raspuns rugamintii mele initiale si doresc sa revin cu cateva amanunte.

Planuiam sa trimit un formular pentru feedback pe 15 Mai, insa l-am primit deja pe Slack si in privat.
Sunt foarte multumit de feedback si recomand strategia asta oricui incearca sa isi creeze propriul produs.

La ce ma ajuta feedback-ul:

  • am descoperit ce functionalitati au nevoie de evidentiere
  • am descoperit ce functionalitati lipsesc
  • mi s-a confirmat care elemente nu sunt indeajuns de clare
  • pot creste sansele de a achizitiona utilizatori

Spre diferenta de testeri, feedback-ul din partea cuiva cu experienta in software development este mai util pentru ca un tester nu poate vedea unele lucruri pe care ei insisi nu le-au trait.

Doresc sa multumesc si celor care au dat :+1: postarii fiicei mele :smiley: , care a devenit entuziasmata - e prima oara cand interactioneaza cu o interfata sociala.

In alta ordine de idei, ieri am descoperit un program de finantare al Comisiei Europene si pentru ca aveam tot ce era necesar, am aplicat. Nu imi fac sperante mari, insa nu aveam ce pierde.
Ar fi a 9-a oara cand aplic, insa de data asta am inteles mai clar cerintele.
Cine e curios, aici gasiti programul.
Pot ajuta pe cine doreste sa aplice, in limita posibilitatilor.

3 Likes

Suntem la mesajul numarul #20 si n-am aflat mai multe detalii decat am putut citi in titlu.