Laptop facultate : RAM vs placa video

Vreau sa achiziotionez un laptop,il voi folosi la programare si multimedia.Voi fi la facultatea de informatica (FMI), bugetul pentru laptop e destul de restrans (maxim 2200 lei,ex: acesta) asa ca pe partea de stocare m-am gandit la un SSD de 256 (mai mult nu prea am nevoie), dar am de facut o alegere pentru a ma incadra in buget: laptopul sa aiba 8 GB RAM sau placa video dedicata,care ar ajuta mai mult?Va dati seama ca nu voi face eu incontinuu proiecte cu chestii 3d dar cum am zis si mai sus il voi folosi la programare, multimedia, modelare 2d, poate si 3d uneori.

Care alegere ar fi mai buna? Am auzit ca placile video dedicate se incalzesc mai repede

M-am gandit si la varianta sa cumpar unul cu placa video dedicata si 4GB RAM iar apoi sa ii mai adaug 4 GB.

Eu m-am uitat la urmatorul laptop de curand:
https://altex.ro/laptop-lenovo-ideapad-530s-14arr-amd-ryzen-5-2500u-pana-la-3-6ghz-14-full-hd-8gb-ssd-256gb-amd-radeon-vega-8-free-dos/cpd/TPC81H10031RM/

Am un laptop mai slabut DELL dar isi face treaba plus ca mi-am instalat tot ce aveam nevoie pe el.

Minim 8gb RAM…

1 Like

Risca putin si ia unul SH ca nou, ia-ti ceva care sa aiba sau sa poata fi upgradat la minim 8 gb RAM si sa aiba SSD sau care poate fi upgradat cu un SSD + ia ceva quad core nu dual core, adica incearca sa iei i5 8xxx sau Ryzen 5, nu sunt anunturile mele, asta a picat la prima cautare:




1 Like

Eu recomand un laptop care are thunderbolt sau DP-out pe USB-C ca sa iti poti lega 2 monitoare cu docking station la laptop acasa in viitor.

Ca sa ai thunderbolt cel mai usor cauti un laptop de business: Dell Lattitude 7490 (~2400 lei SH cu i5, SSD de 500 si 16 gb RAM, e laptop-ul meu in prezent - e decent pentru banii lui)

Variante mai ieftine sunt Dell Lattitude 5490 (mai gros), Dell Lattitude 7480 (dar e greu sa gasesti un i7 ieftin, i5-ul e dual-core si cam slabut).

Ar mai fi si seria Elitebook G5 840 de la HP, daca esti atent gasesti pe olx variante bune in bugetul tau cu i5.

Noi folosim laptop-urile precizate mai sus cu docking station-ul Dell WD15 (il gasesti la ~100$ pe ebay sau olx).

Exemple link-uri pe OLX :
HP-urile sunt mai ieftine (dar sunt aproape la fel de bune ca Dell-urile si au thunderbolt/usb-c)

Cel de jos mi se pare la un pret superb daca esti din Cluj: (DAR, procesorul 7200U e dual-core si se simte, am lucrat cu amandoua)


Eu recomand ceva quad core, adica din seria 8350U:

Dell-urile recomandate:


Docking station-ul pe care il folosim noi fara probleme:

In general laptop-urile de business au total alta calitate la componente inauntru fata de laptop-urile de consum.

1 Like

Salutare!

Chiar daca nu are dedicata, acest laptop este o mica bestie:

I-am pus un card NVME de 512 GB si “nu am cuvinte” - merge incredibil de bine, il folosesc cu Ubuntu 19 + un monitor de 27.

Recomand…

https://altex.ro/laptop-lenovo-ideapad-l340-17api-amd-ryzen-5-3500u-pana-la-3-7ghz-17-3-hd-8gb-2tb-amd-radeon-vega-8-free-dos-gri/cpd/LAP81LY000WRM/

1 Like