Laptop programare / ~4500 lei

În banii ăștia, exista ceva cu 2 hdmi sau hdmi plus display port?

HP Elitebook stiu sigur ca are HDMI + Mini DisplayPort, dar nu stiu daca sa-l recomand, mie personal nu imi place.

Daca ai DisplayPort poti sa legi monitoarele intre ele (in special monitoarele Dell).

1 Like

Profit și eu de topicul ăsta dacă-mi dă voie autorul. Și eu vreau să îmi iau un laptop nou, în special pentru programare. M-am gândit că un Dell i5 (diferența de bani pentru i7 nu se merită) cu 512 SSD, 8 GB RAM (sau 16?), placă video GeForce cu 2 GB RAM într-un buget de 3000 de lei ar fi suficient. Doar FIFA sunt șanse să joc de câteva ori pe an (cu noroc) sau NFS pentru că am primit un volan de ziua mea. Un prieten mi-a recomandat 16 GB RAM, dar încă nu-s convins unde ar face diferența față de 8. Menționez că intenționez să îl folosesc pe dual boit cu Ubuntu pentru PyCharm și Windows 10 pentru restul.
Păreri?

Merită 16GB de RAM. Nu e nevoie sa faci dual boot, poți rula applicații linux direct în Win 10.

Fiind un laptop de programare lipseste fix sarea si piperul din toata discutia => REZOLUTIA

Fiind un laptop, tot ce e peste full HD e inutil.

Minim i5 din 2018+, 16Gb ram, 512gb ssd, placa video nu e importanta, dar poti gasi laptop-uri cu 1050Ti sau mai bun in bugetul tau.

Eu totusi o sa imi tin parerea ca un laptop nu e pentru jocuri si punct, nu are racirea necesara, cu 3000 de lei iti tragi un pc cu nvidia gtx 1080, 16gb ram si ryzen sh daca stai putin pe olx + iti iei ceva laptop portabil daca iti trebuie laptop cu i5 8250u, 16gb ram, serie business precum latitude/elitebook/thinkpad fara placa video dedicata ca doar consuma bateria, adauga greutate si in 90% din cazuri nu te ajuta.

Mai ai si optiunea sa cumperi un laptop de business cu thunderbolt si procesor bun, iar mai tarziu sa iti iei de exemplu un Razer Core si un GTX 1060-1070.

Exemple:

Daca vrei ceva la valoare buna: (eu chiar ti-as recomanda laptop-ul asta pentru programare, chiar daca nu arata cine stie ce bine)

Un laptop din seria business de obicei e bulletproof, in cel mai rau caz ii schimbi un ventilator. (cu exceptia celor care au placa video dedicata, placa video dedicata ridica mari semne de intrebare)

1 Like

Nu iau în calcul sh, dar mulțumesc pentru recomandări

I hate Windows. Îl folosesc de nevoie.

Pentru?

Ceva cu două hdmi sau hdmi și mini display port, ce recomandați?

Pentru 2 monitoare Dell.

Un docking station de la dell

1 Like

VGA HDMI adapter?

macbook pro de 13 inchi second