Laptop web developement 2020

Salutare,

Intentionez sa schimb statia de acasa cu un laptop. Caut sa fie decent si sa ma tina vreo 5 ani. Din ce am cautat pana acum(in principal pe Hacker News si Reddit) se recomanda XPS 13, Carbon X si Mac. Problema cu astea e ca se apropie de pretul unei Astra.

Mai specific, ce as dori:

  • i7 generatie cat de cat noua
  • 16gb RAM
  • 512gb SSD
  • sub 2.5kg
  • sa aibe slot-uri pentru 2 monitoare, castile wireless, mouse + tastatura si inca un slot liber
  • sa mai aiba un slot liber de RAM pentru un viitor upgrade

Buget: 1500 euro

As prefera recomandari venite pe baza experientiei proprii(sau a apropiatilor). Mersi!

Eu mi-am luat un ZenBook 13" cu i7 10th gen quad core, 16 gb RAM, 1 TB SSD, nVidia 250MX placa video dedicata, Windows 10 Pro, 1.2 kg.

Sunt mulțumit de el pana acum, il am de vreo 3 luni. Ca si pret e cam 1500 euro.

Pentru web developement cred ca ai prefera ceva cu display format 16:10, nu 16:9. Pentru asta ti-as recomanda gama XPS de la Dell.

1 Like

Un mac daca vrei sa te tina 5 ani. Versiunea Pro. Si chiar si 2nd hand.

6 Likes

Xps sau spectre desi nu sunt sigur de porturi

Aceeasi calitate (dar better) ca macbook pro - cu trackpad glass, aluminium samd https://www.amazon.co.uk/Microsoft-Surface-Laptop-Ultra-Thin-Touchscreen/dp/B07Y5LSJNV/

@alessioalex - mersi de recomandare, l-am gasit pe asta la 5000, imi pare decent.

In legatura cu XPS-urile, cu specificatiile pe care le doresc eu l-am vazut pe acesta, dar nu stiu prea multe despre alienstore, avand in vedere ca preturile sunt mai mici decat ce am vazut eu pe emag, spre exemplu.

si era musai ca linkul sa fie afiliat?

on-topic: eu prefer si recomand oricand thinkpad pentru dev, dar nu am o recomandare de model specifica (mai ales ca aici nu e locul unde as indica un link afiliat).

Linkul afiliat este pus automat de forum. (în plus, regulamentul e destul de relaxat în privința asta)

1 Like

pe asta pot sa o inteleg.
sry, imi retrag impresia precedenta.

1 Like

Si eu am fost putin sceptic, din acelasi motiv, ca nu auzisem. Dar pana la urma am luat de la ei. Era un baiat [in his 30s] intr-o casa. Civilizat, nimic de reprosat. Nu m-a deranjat deloc senzatia ca are sediul acasa. Ofera factura, produsul nou, sigilat, merge de 3 luni foarte bine. Am luat un macbook pro de la ei, si garantia oricum nu ar trece prin ei.
fun fact: emag mi-au gresit factura de 7 ori la ultimul laptop [acum 3 ani] si a durat 2 luni sa iau o factura corecta de la ei…

MacbookPro 15" SH, 2018 sau 2019, in functie de ce gasesti. Incearca sa gasesti cu 512 ssd, o sa iti trebuiasca.

Face banii pentru ca:

  1. display bun 16/10
  2. macOS
  3. bateria tine 800/1000 de cicluri fara nicio problema, eu am vazut macbookuri 15 vechi cu 1200 de cicluri care mai duceau 4+ ore
  4. trackpad f bun
  5. T2 chip
  6. valoare buna de revanzare
  7. e parte dintr-un ecosistem f bine pus la punct
  8. procesoarele merg la 45W
  9. 4 porturi thunderbolt
2 Likes