Learn Bulma CSS for free

Destul de interesanta platforma. Puteti folosi contul de Github pt a va inrola in curs.

4 Likes

Sper sa ia avant Bulma si sa se uite de Bootstrap.

3 Likes

Ai si un motiv pentru care spui asta ?

  • In general cu cat incerci sa-l customizezi mai mult, cu atat dai de mai multe bug-uri.
  • Lipsa de consistenta. Uneori trebuia sa fac override la o clasa cu o simpla declaratie, alteori trebuia ceva specific gen clasa.clasa-mica.clasa-si-mai-mica sau sa folosesc !important, ceea ce urasc.
  • Prea mult !important in locuri unde nu este necesar cand se putea foarte bine sa se bazeze treburile pe legea fundamentala a CSS-ului, CASCADING style sheets.
  • Versiunea 4 impreuna cu SASS e mai ok fata de ce era inainte.
  • E foarte util cand vrei sa pui la cap un site pentru niste demonstratii.
  • Nu o sa comentez ca e bloated pentru ca nu te opreste nimeni sa rulezi un task automat de stergere a ce nu folosesti.
  • Cu toate ca e destinat incepatorilor, franeaza foarte mult intelegerea de cum functioneaza CSS-ul si stack overflow e plin de intrebari la care te uiti si iti spui “dar nici nu ar fi trebuit sa ai problema asta daca framework-ul era scris bine”.

Nu stiu, prefer ceva mai stripped down.
Cu Bulma

<a class="btn btn-sz-lg btn-clr-red btn-alert">OK</a>
devine
<a class="large red alert button">OK</a>.

Mi se pare mai user friendly.
La sfarsitul zilei e un tool si depinde de fiecare cum vrea sa-si faca treaba.
Zic doar ca Bootstrap a inceput cu o idee foarte buna, dar s-a adaugat atat de mult incat a devenit bloated si au trecut ei de limita in care vin eu si scriu in plus ceea ce am nevoie.

6 Likes

Si noi folosim Bulma de > 1 an. Imi place mult cat de clean iese HTMLul cu el. Dar uneori frontenderul nostru se plange de faptul ca “in bootstrap dura mai putin sa termin chestia X”. Il inteleg si pe el. E o balanta fina pe care fiecare o parcurge individual. Depinde mult si de proiect.

Pt mine Bulma inseamna ca siteul produs de noi nu va arata ca alte 1000 din piata, doar culorile schimbate. Si e tiny, adica f bun de folosit pt chestiile care se incarca pe mobil.

6 Likes