Learning in public: Masinuta cu telecomanda printata 3D

Salutare tuturor,

Inspirat de @rolisz si postarea lui: Learning in public

Am decis sa postez si eu progresul meu saptamana cu saptamana (weekend cu weekend defapt) la un mini proiect destinat sa ma invete proiectarea in CAD/3d, sa aplic putinele mele cunostinte de electronica si sa imi pun la munca imprimanta 3D.

Planul este sa am:

  1. O telecomanda
  • cu un joystick pentru acceleratie/directie
  • alimentata cu o baterie de 9V
  • cu un transmitator radio controlat de un arduino nano
  1. O masina
  • alimentata de baterie reincarcabila (scoasa dintr-un power bank de telefon)
  • cu un receiver radio
  • un servo pentru directie
  • unul sau doua motoare (inca nu am testat puterea lor)
  • totul conectat la inca un arduino nano

Progress so far:

  • Am facut un test cu toate componentele pe breadboard (telecomanda + receiver cu componente pentru directia masinii), works ok.
  • Am inceput designul la telecomanda si incerc sa bag toate componentele intr-un spatiu cat mai mic (ca sa semene cu o telecomanda macar)
  • Am facut primele prototipuri la telecomanda (fail total aici, nu am tinut cont ca plasticul cand se raceste isi mareste putin volumul, nu am tinut cont ca nu am loc sa intru sa introduc componentele, still learning)

In weekendul acesta am decis sa regandesc telecomanda si am inceput micut gandindu-ma la unde o sa intre joystickul si unde o sa intre bateria (componentele cele mai mari din ansamblu). Am impartit telecomanda in doua parti, una care e mai mult capac si una care va tine componentele inclusiv bateria.

Partea de sus:

Close-up unde va intra bateria; Are un capac care o sa fie prins de un surub (plasticul e prea rigid sa fac alt mecanism de prindere fara si tolerantele sunt prea mici):

Un timelapse la o varianta esuata de holder de baterie:
https://youtu.be/aMqWKihyeG0

Si varianta care a iesit ok:

8 Likes

So, progress?