Legi, intelegi.ro

S-au strans multe discutii despre legi pe aici si multe foarte bune. Consideram ca avem oameni cu experienta aici.
Acum vreo 10 ani am vazut pe la canadieni un proiect “Readable laws”. In momentul asta sunt mai multe la americani. Unii au ajuns sa foloseasca si Github pentru asta. Modelul de elaborare a legilor este mult mai bine definit si consultarea publicului se observa mult mai mult la americani. Limbajul legilor e mult mai complicat la ei si de aici si nevoia de a “traduce” atat propunerile legislative cat si legile.

Pe vremea aia am vrut sa fac o colaborare cu o asociatie a studentilor la drept. N-am reusit sa-i conving.
Ma gandesc acum ca poate abordasem problema la modul mult prea larg. Start small, nu? Am putea sa incepem cu ce ne priveste pe noi, de ce ne lovim si sa adnotam explicatiile si clarificarile problemelor de care ne lovim. Sa strangem la un loc toate discutiile de genul acesta. Sa fie o referinta pentru noi si pentru altii.

Nu ma astept sa rezolvam noi problema implicarii publicului larg in elaborarea tuturor legilor. Dar trebuie inceput de undeva.

LE: in caz ca nu era clar: pun la dispozitie intelegi.ro, cu acte, gratis, daca ne apucam de treaba.

4 Likes

Păi problema cu legile astea online este cam așa:

Până acum, cel puțin pe forum, au fost discuții și interpretări despre cum înțelegem noi legile existente. Ceea ce înseamnă că s-ar putea să fi înțeles pe bune sau nu.

Iar când cineva își va conduce afacerea după sfaturile de pe internet și o va da în bară va fi o problemă, pentru că va fi următoarea chestie:

  1. Omu’ e fraier că a pus botul la tot ce a găsit pe internet
  • dacă cei care iau de bune discuțiile sunt fraieri, mai sunt bune aceste discuții? Mai au vreo valoare?

In zona IT, Bogdan Manolea incearca sa explice tot felul de chestii pe intelesul tuturor si face asta de ceva timp. Asta ar fi un punct de plecare.

1 Like

I’m in daca stabilim si un roadmap