Licență pentru scripturi/software

Buna,
M-am gandit sa dezvolt ceva software-uri sau scripturi pentru anumite framework-uri,de exemplu p-u Laravel si sa-l pun in vanzare. As dori sa inteleg cum as putea licenzia corect scriptul, nu prea inteleg cum functioneaza licenziile. Sa luam un exemplu preturile la acest script: https://ckeditor.com/pricing/
$0 - For freelancers and small projects,
$29monthly -Ready-made package for mid-size projects

Si daca esti companie si folosesti licenzie pentrru proiecte mici la proiecte mari, cine va verifica acest lucru? Intrebarea mea este, cum se verifica asta?

Sau sa luam un exemplu cu template-uri pe themeforest, acolo cumperi un template care are mai multe variante si spune ca o licenzie pentru un proiect, daca mai dezvolti un proiect trebuie sa mai cumperi o licenzie. Adica nu poti folosi template-ul descarcat pentru mai multe proiecte. Ma intreb…dar cum ei asta verifica? Sau in general daca se verifica, sau poate se merge pe bunul simt? Eu ca programator inteleg ca la elaborarea unui software este multa munca si trebuie sa achiti, dar sunt si altii care poate nu au bani, poate nu au respect si folosesc o licenzie pentru 10 proiecte.

Iata inca un exemplu pentru un alt script:

One Commercial Project €69

Unlimited Commercial Projects €399

Non-Commercial Project €0

Deci practic poti folosi licenzia Non-Commercial pentru proiecte nelimitat comerciale.

Cunoaste cineva tema cu licenziile si cum functioneaza?

https://dexonline.ro/intrare/licență/31109

5 Likes

raspunsul simplu: cel care are interes.

raspunsul ceva mai complex: poate uneori ai interesul sa iti fie piratat scriptul (pentru ca asta ii asigura “cota de piata” / renume => va aduce si clienti platitori).

alt raspuns: si daca verifici si constati ca cineva incalca dreptul de folosire… ce faci? deschizi actiune in instanta impotriva unora de pe alt continent care il pirateaza?

later edit:
minime masuri de siguranta poti sa iti iei singur din script.
de exemplu, poti cere utilizatorului sa isi faca un cont la tine in site prin care sa ceara o cheie de activare pe care sa o foloseasca pentru domeniul pe care il instaleaza.
sau orice alta forma prin care sa ai macar un tracking al folosirii daca o limitare nu e plauzibila.

Multumesc pentru raspuns