Listă salarii în IT (Sursa: Libertate în IT)

Vezi că a explicat cineva mai sus relevanța „studiului”:

2 Likes

nu e dubios. e un tip si pe grupul it-stilor cu experienta similara ca ani si castiga 5000 de lei. este vorba si de stima de sine pe undeva…

1 Like

I-am trimis si eu salariul, impreuna cu un coleg de la job, si ne-a trecut in spreadsheet, chiar daca la momentul ala erau printre cele mai mici salarii de acolo :))

Trebuie strânse mai multe date. Probabil el doar locuiește în Tg Jiu, dar are SRL și muncește doar remote colaborand doar cu companii din exterior (EUV/US). Cred ca sunt destul de multe astfel de cazuri deja, nimic prea special.

Tactica este sa nu renunți până nu găsești pe cineva care sa te plateasca cat vrei, negociezi dur, vorbești de la început de bani și nu bagi pe nimeni în seama ce nu se încadrează în range - 300-500 de aplicații în 2 3 luni și cam aia este - balta are peste și trebuie să prinzi doar 1.

Băieții de la libertate sunt băieți, dar au dreptate cu niste lucruri. Astea nu sunt salarii locale, plafonul lor ajungând pe la 20000/25000 - lei net, iar că sa te duci ușor peste, trebuie să uiți de piata locala.

Ideea era ca nu exista niciun context la sumele astea. Nu ca nu se poate ajunge la sumele alea.

Atunci pare mai relevant sondajul de la LoginRo? :slight_smile:

Păi noi ne căutăm de treabă, nu pierdem vremea cu Dascălu.

1 Like