Listă salarii în IT (Sursa: Libertate în IT)

Trebuie privită totuși cu oarecare rezervă lista, fiind venită de la băieții cu libertatea.init.

Cum au obtinut-o, iarasi prin esantionare de convenienta Convenience sampling - Wikipedia + self-selection bias Self-selection bias - Wikipedia, adica esantion anti-reprezentativ?

3 Likes

e lista pe baza careia avusese un video pe yt parca. par dezechilibrate rau, unele cred ca au fost puse la misto :)))

1 Like

Nu are logica. Sau nu inteleg eu. Deci pentru un dev cu 0.1 ani de experienta, pe Java salariul este de 4400 RON net. Tot in acelasi oras, dar cu 1 an experienta, salariu de 4000. Wtf ???

Poate e in euroi :slight_smile:

Sau in lingouri de aur de 100 kg fiecare, pentru ca unitatea de masura nu pare a fi specificata.

1 Like

Unii au urmat un anumit curs de mentorat, alții nu :wink:

Am dedus eu ca este in lei, pt. ca mi se pare ciudat ca un dev fara exp pe React sa ia 2k eur. Da poate gresesc.

1 Like

sunt in lei trecuti. dar la 3-5 ani experienta sunt si valori de 3k lei vue/react/angular, poate schimbare de limbaj la fiecare 3 4 luni in perioada asta, dar tot e putin :laughing: :rofl:

Sunt putin dezamagit sa fiu sincer, e cam nerealist. Ma asteptam sa fie mai mari cell-urile din coloana de salarii decat restul.

1 Like

in plus, a omis coloana PFA/SRL vs CIM pentru ca considerat el ca nu e reprezentativa

concluzia nu are nicio treaba cu realitatea. media(salarii_2022) - media(salarii_2021) nu inseamna cresterea medie. oricum despre orice fel de control intre esantionarea din 2021 si 2022 nu mai zic.

2 Likes

image
daca nu este euro, ceva este tare dubios pe aici
La 10-20 ani de experienta

PHP e un limbaj mort :stuck_out_tongue:

image
vs
image
image
image

Tg Jiu the new Silicon Valley confirmed.

Datele astea zici ca sunt generate automat cu ceva random numbers generator

4 Likes

Vă pierdeți vremea

4 Likes

Sincer, nu ar fi surprins in cazul unor astfel de pseudo-esantionari ca:

  • unii sa fi trecut in lei, altii in euro, pentru ca intrebarea nu e clara
  • unii sa fi trecut salariul lunar, altii anual, pentru ca din nou, neclaritate
  • unii sa fi trecut adevarul, altii sa trolleze la greu

Esantionarile astea reflecta realitatea tot asa precum castigul lui Bill Gates reflecta castigul ITstului tipic.

2 Likes

Cristian facand sondajul despre salarii in IT
https://www.tiktok.com/@informaticii/video/7068726303528209669

Marele informatician al Romaniei. Dl programator Jador.

2 Likes

Mi se pare interesant că foarte mulți vorbesc de golang și cum e de viitor, da maxim 3-4 entry-uri vad de go in excel, restul doar java, .net, python și react/angular

Daca nu au scris, nu inseamna ca nu sunt

1 Like

da, go numai e de “actualitate”, acum se vorbeste despre rust