Load Balancer Aplicatie

Salut, am nevoie de cateva sugestii de Load Balancer, poate nu am cautat suficient de bine pe Google sa gasesc.

Ideea este urmatoarea:
Domeniu = abc.com
Aplicatie = app.abc.com

Site-ul abc.com este stocat la o firma din Ro, nu are relevanta, subdomeniul pentru aplicatie are un A record facut sa se duca pe IP-ul serverului unde este gazduit aceasta (altul decat cel pe care este site-ul).

Am rugamintea sa ma ajutati cu cateva idei, unde pot instala load balancer-ul (gratuit daca se poate), ce solutii sunt, si cum pot configura, din ce am vazut trebuie modificate DNS-urile domeniului, ceea ce ar insemna ca nu mai pot gazdui site-ul acolo…

Multumesc si scuze pentru eventualele greseli, daca aveti nevoie de alte informatii, va stau la dispozitie!

1 Like

Nu inteleg pt. ce ai nevoie de load balancer. Am omis ceva?

1 Like

Ca in cazul in care serverul unde este gazduita aplicatia cade din “n” motive, tot traficul sa fie redirectionat spre o pagina de mentenanta, nu m-am expirmat eu pana la capat…

1 Like

Sunt curios de o chestie - aplicatia este un proiect personal, sau ceva business?

Daca este ceva personal iar resursele financiare sunt limitate - ce faci daca pica serverul pe care ai load balancerul?

Pe langa asta, cat de des pica acel server incat sa ai nevoie de asa ceva?

Nu mai bine hostezi aplicatia in 2 locatii diferite, astfel incat sa fie cat mai mult timp available, in loc sa afisezi mesaje de eroare?

Mi se pare risipa de resurse sa afisezi o pagina de eroare, in loc sa livrezi o aplicatie perfect functionala.

1 Like

Pica de cateva ori pe an (1-2 ore), da ai mare dreptate in cazul asta, insa voiam sa stiu daca este posibil si realizabil ceea ce vreau…

Este posibil, dar la fel de posibil este sa pice și load balancerul.

Și tot acolo ajungi.

Si in cazul in care gazduiesc undeva load balancer-ul contra-cost care ar fi in mare pasii ce trebuie urmati?

Ce vrei tu nu se numeste load balancing.

Vrei probabil ceva similar cu pagina de eroare oferita de Cloudflare cand siteul iti e picat: https://i.stack.imgur.com/EhGbL.png

2 Likes

Caut sa redirecționez instant utilizatorii către o alta pagina (de mentenanța) in momentul in care aplicația e cazuta

ce inseamna aplicatie cazuta? HTTP error? ping timeout? cum definesti ca aplicatia e cazuta? poti sa arunci un ochi pe https://www.haproxy.org/

Server-ul ce o găzduiește sa nu mai răspund (sa fie oprit in totalitate)

1 Like

Depinde ce urmărești/monitorizezi:

  1. dacă vrei doar să oferi un fallback pentru aplicație, este suficientă o regulă în nginx, pe același server, care arată o pagină de eroare.
  2. dacă vrei să oferi un fallback pentru server vei avea nevoie de un server suplimentar - de preferat la altă firmă de hosting - și de un LB. În cazul ăsta, LB-ul poate fi la cloudflare, do, aws etc.

În funcție de unde vei ține LB-ul, pașii sunt diferiți. Dar in a nutshell, arată așa:

if HTTP_STATUS >= 500
  return error_server
else
  return live server

Adevarat. Se numeste High Availability cu mecanismul de failover,
Am scris mai multe depsre asta aici:

Dar asta necesita cunostinte mai avansate si probabil nu se merita in situatia ta.

Cum spuneau si ceilailalti, mai sus, CloudFlare ar fi cea mai la indemna varianta, daca vorbim de un site.
Altfel, as merge spre Cloud (AWS / Heroku) unde poti sa obtii High Availability by default, care sa includa si Load Balancer daca vrei, in niste pasi foarte simpli.

2 Likes

Va Multumesc mult pentru răspunsuri.

Exact ce a spus @iamntz doresc.

Aplicația mea e pe un server fizic (este accesata folosind un subdomeniu), in momentul in care server-ul a căzut (din diferite motive) tot traficul vreau sa îl redirecționez cu ajutorul LB-ului către alta pagina.

Pentru configurarea LB-ul ce pași trebuie sa urmez? Modificare namserver subdomeniu? Asta nu înțeleg și poate nu caut bine nici pe Google pentru ca nu găsesc.

Multumesc!

2 Likes

Depinde de ce vei folosi. Daca mergi pe cloudflare spre exemplu Load balancers · Cloudflare Load Balancing docs

Daca mergi pe solutie self hosted folosind ceva ca haproxy: Failover & Worst Case Management With HAProxy

Ce vrei tu implica un nou server mereu gata sa raspunda. Server ce contacteaza serverul tau actual pentru fiecare cerere, si care ofera alt raspuns daca serverul actual e cazut.