Log viewer pentru fisiere de log

Salut,
Lucrez la un proiect care face suficient de mult log si executia proiectului dureaza niste ore bune. E clar ca sa stau sa vanez erorile nu merge sau sa le pun intr-un txt si sa le deschid cu un editor de text.
Grafana cu loki dar mi se pare ca nu este cazul pentru ca nu e o aplicatie real time si mai mult una care se executa o singura data.
Ma gandeam la un log viewer unde incarci logul si poti sa cauti prin el. Nu prea am folosit nici unu pana acum.
Ati folositi asa ceva? Ceva recomandari?

Noi momentan folosim Graylog, sunt multe solutii in zona asta mai ales SAAS-uri.

Caut ceva simplut si daca se poate instala pe pc sau care ruelaza intr-un docker / electronJs si sa dau load la un file si apoi sa pot cauta in el.

Nu mai este la moda grep cu awk? :grin:

Daca ai deja infrastructura de Grafana/Loki in place; e un loc bun sa tii logurile chiar si pentru un one-time thing.

Pentru linux/wsl, in cli, poti sa te descurci lejer cu less/tail/grep/awk.

Pentru GUI, nu prea ai de unde sa alegi. Dar daca totusi vrei ceva vizual, mai ales daca e un one time thing, colorezi liniile ansi pentru warn/error ca sa iti sara in ochi si salvezi istoricul la terminal.

pentru situatii de “improvizatie” eu ma descurcam cu un mysql (eventual in container).
pe mine ca ajuta o preprocesare a logului pentru ca apoi sa fie rapid sa identific eventuala problema.

Multumesc pentru raspunsuri. Am pus loki. Ma gandeam ca poate e un app in care arunci un file si asta e.

See What is Logdy? | Logdy

3 Likes

Iti multumesc mult. Fix ceva de genul asta cautam. !!!
Usor de folosit …etc.
AM incercat cu grafana-loki. Am dus leger logurile dar partea aia in care imi defineam filtrele (nu stiu cum se face sau daca zic chiar bine) nu am reusit sa o fac in mai putin de 1h si am renuntat.

Hmm. Are totusi o limitare. El e pus sa incarce 1000 linii in browser. Logul meu sa zicem ca are 100000. Pai cred ca plesneste browserul.
Oare e mai destept de atat si cauta in file si poate aduce comform filtrelor?

Eu folosesc lnav GitHub - tstack/lnav: Log file navigator

2 Likes

Cauti defapt un editor/viewer text care sa duca fisiere mari?

Recomand lnav