Lucruri ce trebuiesc învățate de orice Web Developer ?

Sunt nou în branșă.

Am inceput prin vara lui 2017 să invăț din cursuri online nițel front-end și a ajuns să îmi placă.

Pe Front-End aș zice că sunt Middle. (CSS3, HTML5, JS, jQuery, SASS)

Am invățat despre Bootstrap, Github, NPM, am invățat despre Zeplin (sau văd că și InVision e la modă)

Am avut și niște experimente cu Wordpress, atunci când am făcut o temă (PSD to Wordpress) dar apoi am zis pas văzând că pe freelance toate proiectele wordpress sunt luate de indieni și in țară nu prea găsești anunțuri de muncă cu wordpress care să merite, majoritatea vor oameni să editeze o temă și ăia sunt numiți Web designeri.

Apoi am zis că e timpul să invăț și puțin pe Back-End. Văzând că în orice anunț de front-end web developer se necesită și cunoștințe de php.

Am făcut un curs de php ce mă învătașe despre PDO, Anti-XSS, Anti-SQL, mai cunoșteam și eu acolo nițel de când eram mic și mă jucam cu script-urile de broswer game, dar nu așa bine (mai exact nu cunoșteam noțiuni de bază despre clase, funcții)

Am făcut acel curs, am făcut practică dar am zis că e timpul să invăț un Framework.

La recomandarea voastră am inceput să invăț Laravel și am realizat că face până și codingul in php amuzant, înainte mă cam durea capul să fac același cod de o sută de ori și uram cât de messy arăta codul în php.

În mare parte aș dori să invăț ce imi trebuie să pot fiu numit middle și apoi să îmi găsesc o firmă mică unde să invăț cum stă treaba in domeniu, să am proiecte reale … Ca experiență de inceput.

Știu că una din recomandări ar fi să invăț un framework și pentru front dar chiar sunt copleșit findcă există foarte multe și nu știu ce să aleg, din ce am auzit cu laravel ar merge ușor Vue JS.

Sunt incă începător cu laravel, dar pot spune că m-am obișnuit ușor cu el. Momentan sunt incă la cursul lor recomandat pe site cu laracasts

Ce pot spune despre el este că iubesc ce ușor se lucrează cu bazele de date prin acest framework.

Fără să fiu luat în râs, aș dori să îmi spuneți ce ar trebui să mai invăț și în ce ritm ? Sau ce ar trebui să mai aprofundez și in ce mod pentru a excela mai mult intr-un stack ?

Bine inteles că nu mă grăbesc, nu pot invăța totul intr-o seară. Dar aș vrea să știu încontro să mă indrept.

4 Likes

Daca ai inceput cu Laracast este forte bine. Acolo gasesti directii de invatare pt acest domeniu

Aici ai un roadmap care sper sa te ghideze si mai bine. Ia aminte ca este universal.

Daca tot inveti Laravel, fa o aplicatie cu el. Lucrand la acea aplicatie te vei lovi peste baza de date + sql(invata sql bine), autentificare, rutare, middleware etc. Eu cand m-am apucat sa invat asp .net mvc am inceput cu o aplicatie simpla.

Iti recomand sa arunci o privire si la acest canal
https://www.youtube.com/channel/UCSJbGtTlrDami-tDGPUV9-w

Atinge front endul, back end-ul precum si ceva de devops.

Un web developer este un dezvoltator software. Deci ar trebui sa stie si parte de structuri de date si algoritmi, programare orientata pe obiecte, notiuni de baze de date + sql, protocoale de comunicatii(http, udp s.a.) design patterns, versionare software, design patterns etc

Iti recomand sa iti faci si un cont de Github/Gitlab sau Bitbucket si sa postezi acolo ceea ce faci. Vei avea si un avantaj la un interviu ca vei arata proiectele tale. Il poti considera un fel de portofoliu.
Nota:
Ve primi raspunsuri extrem de variate. Va fi datoria ta sa le selectezi pe cele care crezi ca ti se potrivesc si te ajuta cat mai bine :slight_smile:

Eheee. Ca dezvoltator software vei invata continuu :smiley:


In categoria Backend a forumului vei gasi multe lucruri utile despre backend

1 Like

Las aceasta imagine

3 Likes

Am mai scris cateva raspunsuri la intrebari similare pe forum, pe scurt :

Invata ce iti trebuie, ia un proiect si fa un MVP (minimum viable product).

Eu nu sunt fanul PHP, o sa dai mai mult de proiecte gen modifica asta, adauga asta la proiecte vechi de 10 ani. Eventual daca vrei sa faci mai multi bani dai de ceva CRM, CMS, platforma e-commerce cu cod combinat din toate partile. E ok daca faci proiecte noi, dar stai linistit ca nu prea gasesti clienti cu buzunarul mare care vor proiecte noi cu php. (sau sunt proiecte asa complexe incat nu sunt pentru tine)

In rest e ok, degeaba iti zicem ce framework sa inveti, cauta ceva proiect din care sa faci bani sau cu care sa ajuti pe cineva si daca ai o problema iti putem sugera solutii, framework-uri mai practice pentru acel caz.

Cel mai bun framework e acela pe care il intelegi si cu care poti face ceea ce ai promis.

2 Likes

Cred ca pe moment Hurdock vrea doar sa invete
Este suficient timp si pt mvp :slight_smile:

Sa nu ne pripim la aceasta afirmatie. Am mai vazut afirmatii asemenatoare care in final au dus la o harababura prin rapunsuri din care nimeni nu a inteles mai nimic

Ca tot ai adus in discutie php. Atata timp cat se respecta niste standarde(psr sau cum se cheama) totul este ok .

Btw:
Era ceva numit Path to craftmanship ?
Sunr curios ce se mai aude


@Dharmas, esti student ?

Nu sunt student.

Vezi ca ti-am raspuns mai sus !

Succes in acesta calatorie :slight_smile:

Multumesc frumos pentru toate raspunsurile !

1 Like

Mai eu zic ca nu-i o idee proasta sa isi incerce mana la un proiect. Daca se concentreaza pe carti, chiar si cele aplicate, o sa se plictiseasca repede. Asa daca invata cu un scop, e mult mai usor. BIne, in felul asta nu acoperi tot, dar o sa fie timp si pentru alea. Pana una alta poate decide ca web dev nu-i pentru el in urma experimentatului.

2 Likes

Bine inteles ca sustin si incercarea mainii la un proiect. Ritmul de invatare este rapid si pe deasupra esti mereu in priza :slight_smile:

Eu prin mvp ma gandesc la ceva de pe urma caruia rezulta si bani (precum si satisfacerea unei clientele in timp scurt) !

Un proiect open source merita incercat oricum Exemplu DexOnline. Cei de acolo cauta voluntari.In plus nu trebuie cine stie ce cunostinte

Imi place sa cred ca in fiecare zi invatam ceva nou. Inclusiv aici pe forum.
@horia141, ai adus in discutie un posibil subiect fain. :slight_smile:
MVP si MVP related

2 Likes