Lumen - un nou micro-framework PHP

Lumen is a “micro-framework” built on top of Laravel’s components, and is the official micro-framework of Laravel. Lumen is built for speed, and is one of the fastest PHP micro-frameworks available - even significantly faster than similar frameworks such as Silex.

http://lumen.laravel.com/docs/introduction

6 Likes

This i like!

Și o introducere scurtă:

Nice touch, treaba cu modelul in routes.php :smile: Stiu ca e doar un exemplu, dar ma intreb cati incepatori vor proceda asa fiindca “asa era in tutorialul oficial, deci asa trebuie”. Pana una alta, trebuie sa gasesc sau sa fac niste benchmark-uri.

Benchmark direct de la sursa: http://taylorotwell.com/how-lumen-is-benchmarked/

1 Like

Sa zicem ca as vrea sa aflu si o parere impartiala.
Asa ca am gasit php-framework-benchmark. M-am uitat prin cod si pare ok, o sa il rulez si eu, sa vad ce si cum si revin.

1 Like

Daca urmarim cea mai buna performanta posibila, phalcon evident, e compilat, si dupa ce ca oricum e foarte rapid, il poti folosi si mai lightweight (ca Micro App).
Lumen este laravel in versiune lightweight, eu nu l-as alege pt api-uri. (pt ca oricum nu stiu nici laravel).

Rulat benchmarks, cu mici modificari in exemplele standard, ca sa pot citi si memory consumption pe stack-ul nginx + PHP-FPM (codul e aici, daca e cineva interesat).

Concluzia e ca Taylor - care sa stie sa-si vanda munca - exagereaza. In realitate Lumen nu e semnificativ mai rapid decat Silex, ci neglijabil, chiar si intr-un benchmark sintetic.

Rezultatele de pe masina mea virtuala (KVM, i7 @ 3.4GHz (2 core-uri alocate), 4GB Ram ruland Xubuntu 14.04, nginx 1.6 si PHP 5.5.15) sunt aici.

Mai e de mentionat si ca Phalcon.so a fost incarcat to toate testele si ca am instalat si extensia Zend OPcache, care a ajutat toate framework-urile (mai putin Phalcon): 0 requesturi invalide (mai putin Laravel, care avut de fiecare data 3-5 failed requests).

4 Likes

Lumen mi se pare potrivit pentru cineva care stie sa foloseasca laravel, dar cand trebuie sa faca ceva foarte simplu (2 formuri , etc) poate scapa de tot bagajul laravel.

1 Like