Ma pot numi web dev?

incepe cu pluginuri mici, de la zero. eu zic ca vrei sa iesi din zona d econfort, dar ti-e teama. maresti treptat complexitatea la lucrurile pe care stii sa le faci deja.

PS: git mi se pare obligatoriu pentru ORICE ai face. n-ai piedut niciodata munca?

1 Like

Sugestie de exercitiu ce ar trebui sa te tina ocupat atat pe frontend cat si pe backend: un site similar cu platforma de auto-recenzare.

  • Sa ofere o interfata cat mai usor/practic de utilizat
  • Sa permita 1000 inserari/secunda la costuri cat mai mici (te gandesti cum obtii asta, testezi loadul)
  • Sa ofere un mod de a vizualiza rezultatele (generezi date aleatoare de test).

Avand background-ul pe care-l ai, adica PHP & WP, cea mai buna tranzitie pe care o vad ar fi spre Laravel.

Si eu am inceput la fel, facand website-uri o buna perioada de timp, folosind WP, cateodata si php/js custom, sau chiar Joomla/Drupal. Am simtit si eu aceasta plafonarea, iar punctul de cotitura la mine a fost in momentul in care am inceput sa invat primul framework pentru mine - Laravel. Era destul de proaspat aparut. E un framework destul de bun pentru inceput, cu o documentatie si un suport foarte bun. Pe masura ce vei incepe sa-l utilizezi, vei simti un oarecare entuziasm cat de usor si frumos pot fi facute anumite lucruri, care pana acum te chinuiai sa le customizezi.

Laravel-ul te va tine in paradigma de PHP cu care esti obisnuit. Odata ce te vei obisnui cu el, poti trece la ecosystem-ul de JavaScript, unde poti invata Vue.js, pentru care sunt foarte multe tutoriale in combinatie cu Laravel.

1 Like

Cumva sunt în aceeași oală cu tine: fac WP de ani de zile, plătește facturile, all good.

La partea asta nu sunt de acord cu tine:

Le poți face pe ambele, dezvoltându-ți studiile incremental:

  • Te ancorezi în industrie, fără să targetezi ceva anume. Eu sunt abonat la foarte multe newslettere și pescuiesc de acolo articole despre PHP, JS, UI, Frontend, devops etc.
  • Încerci să-ți rezolvi problemele proprii în alte limbaje cu care nu ești familiar:
    • ai des nevoie să redimensionezi imagini? Scrie un script în Python[1] care face asta;
    • testezi formulare? scrie un script în Cypress care automatizează partea asta
    • joci Catan cu prietenii? Fă o aplicație care generează insula.
    • ai copii? Fă o aplicație care i-ar ajuta la școală (eu am învățat react scriind o aplicație pentru administrarea fondului clasei)
  • Periodic urmezi un curs sau o carte. Fie că-i frontendmasters (facem periodic câte un group buy pe forum), laracast sau altceva, alegi ceva, consumi pentru câteva zile tot. Aici se întâmplă o chestie foarte mișto: chiar dacă nu folosești Eloquent în WP[2], poți învăța despre relația Model/Controller și să o aplici în WP în alt context.
    • dacă e să recomand cărți: Clean Code [3], Pragmatic Programmers, Design Patterns 1, 2.
  • cumpără câteva microcontrollere, încearcă să le programezi să facă… chestii: să clipocească led-uri, să învârtă motorașe etc.

Secretul nu este să schimbi domeniul ci doar să ai o altă perspectivă asupra lumii, ca să zic așa :slight_smile:

Dacă ești suficient de bun pe WP îți recomand Toptal. Poți face tot WP, dar cel puțin ești destul de bine plătit ca să ai timp și de altele :slight_smile:


  1. evident, este un exemplu. Înlocuiește cu orice limbaj cu care NU ești extrem de familiar. ↩︎

  2. Sunt și isteți care o fac; nu fi unul dintre ei. ↩︎

  3. Chiar dacă nu mai este atât de recomandată, oferă niște puncte bune de plecare/îmbunătățire. ↩︎

2 Likes

WP FTW lol. Eu aș fi vrut să mă nișez pe WP și să aplic pe codeable: WordPress Developers - Codeable sau Toptal cum a zis Ionuț dar am ajuns să studiez digital marketing, SEO, UX și am devenit un Jack of all trades. Am început să lucrez la o strategie pentru crearea site-urilor web astfel încât să am o structură (gen planificare, conținut, design, development, launch) pe baza căreia să mă pot poziționa ca ceva.

Ca dev, mi-am propus să mă perfecționez pe WordPress, să învăț să folosesc eficient PHP ca să optimizez site-urile de WP pentru încărcare mai rapidă deoarece Core Web Vitals pare să aibă ceva viitor.

Mulțumesc pentru că ai deschis topicul ăsta și mulțumesc și celorlalți care au scris chestii interesante și folositoare.

1 Like

Te plafonezi dacă nu înveți nimic nou.

Pe mine m-a ajutat enorm ca la interval de 2 ani să învăț o tehnologie nouă.
Mi-am dat seama că trebuie să fac asta cand am văzut că tehnologiile pe care le stăpânesc bine sunt depășite de altele noi, iar numărul de oameni care știu ce stiu si eu este mare.

O tehnologie nouă înseamnă un limbaj, o librărie, un CMS, etc.
Faci un calcul: ce fel de proiecte ti-ai dori să iei? Faci si tu un proiect personal cu o tehnologie nouă asemănătoare proiectelor pe care ti le dorești.

Pai ar trebui sa învăț tot ce se poate.

Iti vine sa crezi ca sunt in sistem de atâta timp si lucrez tot ce prind, fără sa am cunoștințe solide in scriere cod. Leneș la evoluție, rapid la contracte…

Multumesc Adrian.

Incremental.

Legat de Git. Nu prea, Nu. Nu am folosit.

Si aceasta din urma ma face sa ma îndoiesc daca fac parte din ghilda dev

Mulțumesc mult Dani pentru propunerea unui exercițiu pe cat de practic pe atât de provocator…

Larvel, laravel, un termen de tinut minte.

Foarte interesant ca Turning Point in evolutia mea spre a devin cu coder adevarat

Salut Ionuț,

Iti mulțumesc tie si acestei comunității grozave ce oferă si oferă si oferă.

Da.

Ai dreptate, lucru cu WP plătește facturile pana nu mai face asta :slight_smile:

In orasul unde traiesc si am absolvit, Constanta, nu exista o industrie IT solida, comparata cu alte citadele recunoscute in domeniu.

Secretul nu este să schimbi domeniul ci doar să ai o altă perspectivă asupra lumii, ca să zic așa

Bine spus. Usor sa spui ca nu nu stiu ce sa mai fac, dar nu faci nimic…

Ca in episodul ala cu Simpsons: we’ve tried nothing and we’re all out of ideas

WordPress, the winning combination. Stiu.

Buna, buna strategia ta.

Mergem cumva pe conceptul “nu reinventam roata” ? + rapid deployment de worpdpress ( site-uri facute la standardele de calitate necesare in 2022 ), facem site-uri in WP care arata de mii de euro si fac cam tot ce tre’ sa faca… sa fie pretty si fast.

E bun reply-ul tau.

WordPress Developers - Codeable si Totpal de studiat.

Core Web Vitals / lighthouse sunt de viitor si acum sunt factor in SEO.

Cu optimizarea de viteza faci una buna si strici alta…

Salut George,

Pai cam da.

Te plafonezi dacă nu înveți nimic nou.

Ai dreptate.

Sunt un fel de dezvoltator prafuit de situri web in Wordpress.

In cel mai bun caz, te poti numi un web developer, dar probabil la granita mediocritatii.

Ceea ce s-ar putea sa nu fie tocmai rau. Fiecare stie mai bine pentru el ceea ce isi doreste de la viata. Nu sunt un fan al turbo-capitalismului unde trebuie sa lucrezi 18 ore pe zi ca sa ajungi sa faci milioane de dolari pe care sa nu stii cum sa ii cheltui si consider ca e foarte important sa gasesti un echilibru intre viata profesionala si viata personala.

Daca simti ca te plafonezi, pune mana si invata lucruri noi. Daca ai intrat in domeniul IT care e nelimitat din punct de vedere al posibilitatilor si a ceea ce poti realiza aici, iar tu nu ai absolut nici un alt goal personal ( ex: Imi doresc sa realizez o aplicatie care sa faca x; Imi doresc sa realizez o aplicatie care sa rezolve problema y ), inseamna ca e o problema.

Exista bucatari care merg si isi fac treaba, isi iau leafa si aia e, dar exista si bucatari care cauta sa inoveze, sa creeze retete noi. Ambii pot sa traiasca fericiti in felul lor.
Tu esti in prima categorie momentan. Consider ca tu stii cel mai bine daca iti doresti sa faci parte din a doua categorie sau nu.

Well, hello there :slight_smile:

Tot în CT sunt și eu, deci nu e neapărat o problemă.

(o să te rog să nu pui 10 răspunsuri consecutive, folosește @nume pentru a răspunde cuiva)

1 Like

well, primul pas l-ai facut, ai recunoscut problema.

acum urmeaza sa lucrezi la solutie

Sunt cumva cam în aceeași situație. Lucrez în principal cu wordpress și ies bani din asta și e suficient.

De multe ori am încercat în cazul unor site-uri mici să nu folosesc wordpress, însă clientul a dorit wordpress pentru că el asta cunoaște și nu vrea să stea să învețe altceva. Sau agenția cu care lucrează știe să lucreze cu wordpress și nu vrea să înevețe altceva.

Când am început să simt că mă plafonez, am învățat să creez aplicații de mobil, doar să-mi dovedesc că pot să fac asta. Inițial am folosit nativescript în combinație cu wordpress ca backend.

Apoi, mi-am luat un arduino și un raspberry și am început să mă joc cu ele și să dezvolt automatizări pe baza lor.

Mi-am dat seama că important e să știi cât mai multe lucruri pe partea de programare chiar dacă nu le folosești zi de zi, doar pentru a scăpa de complexul acesta - pe care-l alimentează și comunitatea de developeri - că dacă folosești wordpress nu te poți numi developer.

Am studiat project management, Google Ads și SEO, pentru că pe lângă cod, succesul unui site depinde de mai mulți factori, iar când nu ai o echipă lângă tine trebuie să te pricepi câte puțin la toate astfel încât să-i poți oferi clientului o imagine de ansamblu a ce înseamnă să aibă un site/magazin online.

În cele din urmă contează mai puțin ce folosești, ci dacă proiectul a fost finalizat cu succes, rulează eficient dpdv al vitezei și are funcționalitățile dorite de client.

5 Likes

As vrea sa cunosc si eu semnificatia la ‘jack of all trades’ pentru ca mie imi da cu numar imaginar daca ma uit la definitie:

Jack of all trades, master of none - Wikipedia

1 Like

Adică este acel „nea” pe care îl cunoaștem cu toții :smiley:

Genul de meseriaș la care apelezi când vrei să schimbe o garnitură dar nu să-ți construiască o casă…

1 Like

Functie de interpretare si de domeniu, e acel ‘nea’ care are cel putin doua facultati.

Iar expertul are cel putin doctorat (sau ceva echivalent).

Altfel se poate considera ca este doar ‘master of none’.

Cat despre acel meserias, e foarte discutabil cat de ‘broad knowledge’ are si tot foarte discutabil cat e de ‘very good’, pentru ca pentru schimbarea unei garnituri nu e nevoie nici de ‘very good’, nici de ‘broad’.

1 Like

Trebuie sa depasesti frica asta. Nu da inapoi de la proiecte complexe. Vei invata vrei nu vrei ceva nou cu fiecare proiect. Cauta colaboratori cu experienta si chiar daca faci bani mai putini din anumite proiecte considera un plus ca inveti de la ei.

Conteaza asa de mult ce titlu iti dai? Eu zic ca nu. Pentru mine conteaza ce viata duc, daca am ceva pentru viitor, etc. Te vad ca un om de afaceri cu cunostinte tehnice, ceea ce e foarte bine. Daca maine nu mai este WordPress sigur vei ajusta putin cum lucrezi dar tot vei putea oferi clientilor tai o modalitate de prezenta online.

Ca sa te simti bine ai putea sa faci un curs de web development online. Dar nu ca sa castigi mai mult ci doar asa ca sa ai mai multa incredere in tine - sigur te-ai lovit de multe concepte pana acum dar nu ai aplicat zi de zi ca altii.

1 Like

Eu cred că nu ești web developer. Dar nu e nimic rău sau greșit în asta. Daca ai clienți pentru care potrivești CMS-uri cu mici ajustări, bravo ție. E o varianta eficienta in care câștigă toată lumea timp și bani.

Gândește-te că e o varianta mult mai rea: un web dev pur sânge care vrea sa scrie el CMS-ul și astfel pierde timpul toată lumea. :slight_smile:

PS: sa arunce primul piatra devul care nu s-a apucat niciodată să își facă propriul și “mărețul” CMS. Eu l-am îngropat pe al meu, făcut în PHP, când am descoperit Django. :slight_smile:

1 Like

Va multumesc tuturor.

Scuzati lipsa de raspuns (sezonul virozelor la copii, iar…)

Imi pare sincer rau ca am descoperit tarziu acest forum.

Doar sfaturi bune si 0% rautate (poate foarte putin sarcasm) in tot acest fir de discutii.

Fiecare postare de aici este valoroasa. de re-citit, retinut si merita cate un raspuns in parte.

Și atunci ce faci în loc să-ți creezi propriul CMS? Ce opțiuni ai în afară de criza de identitate?

Salut Ciprian,

Eu spre exemplu am avut mai multe tentative de proiecte cu scripturi pe care le-am modificat eu cat de mult am putut.

Ex.

  • Magazin online cu anumite unelte de personalizare comenzi, (pe o nișă)
  • Plaforma gen Fiverr NU instalatori :rofl: (pe o nișă)
  • Directoare, peste directoare (pe o nișă/e )
  • Retele de conexiuni (pe o nișă/e )

Adevărat, am folosit la baza scripturi pe care le-am modificat in functie de nevoi. (uzând HTML, CSS, PHP, mai putin restul…)

In afara de cineva care isi propune sa faca core business din asta, nu face nimeni RAȚIONAL propriul CMS. Nici unul ce face site-uri, nici un web dev cu experienta. Un web dev cu experienta poate foarte bine sa lucreze cu WordPress si sa faca pluginuri noi sau chiar sa modifice core daca crede ca e cazul.

Cred ca s-a inteles gresit mesajul meu.

Eu ziceam ca nu e web dev bazandu-ma pe:

Majoritatea presupun modificari HTML, CSS, modest pe partea de PHP si JS, inca mai putin MySQL.

Prea putin de laudat totusi, mai mult am modificat / sters / adaugat cod. Foarte puțin cod scris de mine de la zero. Multe “ajustări” …

Cum ziceam, nimic gresit. Si nici nu inseamna ca nu poate sa devine web dev in toata regula.

1 Like