Mac OS vs Windows 10 pentru web development

ESC+[0-9] :wink:

1 Like

Asta mi se pare exagerat. Right tool for the right job much? Chiar sunt curios, de ce? Folosesc Mac, Windows si Linux interchangeable la munca pentru dev si nu am avut probleme cu nici unul din ele.

2 Likes

chiar ma bucur, n-as vrea sa am coleg incapatanat ca n-are mac os. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca se greseste ceva in echipa.

Consider ca a ii oferi unui om care urmeaza sa vina sa lucreze in compania ta un mediu in care se simte confortabil este de preferat decat sa il obligi sa foloseasca niste tool-uri considerate standard in acea companie dar care poate ii va lua ceva timp pana sa se acomodeze. Si chiar nu inteleg de ce trebuie sa justific chestia asta in 2019…whatever

Nu a fost in intentia mea sa sune exagerat. Ma refeream la faptul ca multe companii ofera posibilitatea oamenilor noi sa isi aleaga setup-ul cu care doresc sa lucreze. Unii inclusiv ofera posibilitatea de a iti alege biroul si scaunul, nu doar laptop/desktop si sistem de operare. Iar asta deja de mai multi ani. Iar eu personal prefer acele companii in detrimentul celorlalte care au deja “cumparate” setupurile si se asteapta sa folosesti “best tool for the job” dupa standardele lor. Citation needed, btw.

Am exagerat cand am zis ca ma ridic si plec daca nu ma multumeste raspunsul la intrebarea “Ce os folositi pentru dezvoltare?”. Din respect pentru oamenii care m-au chemat la interviu o sa raman pana la final, dar probabil colaborarea noastra se va opri acolo.

7 Likes

Pai e dreptul tau sa faci asta. Nu era o critica, era doar o remarca. Si faptul ca mie mi se pare exagerat nu inseamna ca nu sunt motive pentru a face asta. Tocmai de asta am si intrebat de ce tii neaparat sa ai Mac. Nu ca ar trebui sa te justifici, chiar sunt curios.

1 Like

Fac eu enterprise dev de pe un win de 1,5 ani, dupa > 10 ani in ecosistemul apple. Productivitatea mea e MAX 40% din ce puteam inainte. Puteti fi siguri ca la schimbarea acestei companii cu o alta va fi mandatory requirement apple. Si nu, aici nu se va putea in urmatorul deceniu cel putin. Am incercat sus de tot la managementul unei companii de 24000 de angajati.

3 Likes

Nu e chiar același lucru, dar cînd lucram la corporație mi-au dat un laptop HP cu Win7 deși le-am cerut ceva linux. Am încercat să-l inlocuiesc, dar linux nu vedea diskul pt oareș’ce motiv. Ca să fiu cît de cît productiv am instalt un Linux în VirtualBox, și a fost ceva mai bine :slight_smile:

1 Like