MacBook Pro 15 Inch Mid 2015 Intel Core i7 16GB RAM 256GB SSD

Una din variantele posibile de rezolvare: https://www.chanhvuong.com/4403/fix-blurry-text-on-mac-using-external-non-apple-monitor/

Parca nu as incerca asa ceva pe echipamentele firmei. Dar sa nu uitam, mac-urile sunt niste chestii fenomenale :stuck_out_tongue:

Mac OS e de vina, are font rendering primitiv, nu mac-ul. Nu suporta TrueType fiindcă Microsoft are patents pe el și mai bine recomandă ecran pe rezoluție “retina” decât să vină cu altă soluție.

Pe mac se poate face doar HiDPi rendering dar e blocat in mod normal și nu se pot edita fișierele de edid fără să dezactivezi protectia la system integrity din BIOS. (pe laptop de firmă are parolă)
E plin mac-os-ul de prostii de genul față de Windows, dacă pui Windows 10 pe mac atunci nu mai ai aceste probleme. (Doar că pierzi touchpadul, bara touch și touchid)

1 Like

Nu recomand acest setup. Eu am folosit conexiunea DVI a dell-ului pt a obtine text clar si rezolutia maxima a monitorului si a elimina astfel problema.

Dar pt ca in cazul meu 3 monitoare dell de 27 au avut toate probleme cu alimentarea de curent, m-am mutat pe un Philips conectat pe usb-c si astfel am nu doar fonturi clare si rezolutie fabuloasa, ci si un cablu mai putin de gestionat, macul incarcandu-se din acel usb-c.

Nu stiu daca ti-o rezolva (nu prea cred ca de la rezolutie e) insa iti va merge sacadat pentru ca o parte din CPU se duce catre gestiunea 4k. Eu am 2k si-s multumit, un Dell de 27 conectat prin DVI din USB-C.

Iti merge sacadat pe o rezolutie de 4k din cauza placii video, nu a procesorului.

Merge sistemul sacadat, nu grafica. Se blocheaza mouse-ul pentru 1ms, foarte enervant.

Tot din motiv de fonturi blurry, trebuie sa folosesc permanent placa video dedicata.
Daca incep ziua cu 100% baterie, nu prind ora 2 fara sa il pun la incarcat.

P.S. Schimbarile de hardware nu sunt posibile in cazul meu.

Am patit si am rezolvat folosind direct un cablu, fara dongle. Am un cablu USB-C => DP, catre un DELL 4K.

Laptopul mai tine lejer inca 2-3 ani si e un pret corect.
Am intrat in ecosistemul Apple si nu mai ies de aici. Avem in familie device-uri Apple, sincronizarea si usurinta de folosire isi merita toti banii.
Nu mai zic despre munca, daca faci web development, e no-brainer sa-ti iei un device Apple.

Nu e nimic perfect, mai au si ei bube si dau rateuri, dar cand mi-am instalat Windows prin Bootcamp pentru niste jocuri, m-am convins ca MS nu-si merita banii. Probleme cu castile, intrat in meniuri obscure pentru setat device ca default pt. communication si separat pt. audio, restarturi cu updates surpriza (sa-mi spuna si mie cineva ce trebuia sa faca tovarasa cand in 10 minute trebuia sa inceapa tura sa se logheze si windows a hotarat la bootare ca trebuie sa faca update).

Cel mai prost UX, indianul nu are decat sa-si bage sistemul de operare undeva. A pus un layer de meniuri peste control panelul vechi si a numit Windows 10 o ciorba noua.

1 Like

Trebuie luat in considerare si faptul ca e un produs premium, experienta in utilizare e completa alta decat a unui laptop la jumatate de pret. Daca te uiti la gamele de top de la toti producatorii, preturile sunt zic eu asemanatoare cu Apple, uneori chiar mai scumpe. Dupa parerea mea trebuie tinut cont de mai multi factori si nu doar de hardware, scos din context. Eu zic ca sunt incorecte comparatiile intre MPB si alte laptopuri din game low-end, sunt comparate mere cu pere.

Chiar mai important decat hardwareul, dupa parerea mea, e felul in care acesta e utilizat, pot sa-ti zic din experienta concreta ca un MBP se va misca mai bine decat un laptop cu Windows cu aceleasi specificatii. Daca cumva ai nevoie de gama Adobe, Linux cam iese din discutie.

3 Likes

Nu-mi mai reaminti. :stuck_out_tongue:

Tu zici ca experienta de utilizare e altfel si nu te contrazic. Sunt de acord si cu faptul ca e posibil ca mac-ul sa se miste mai bine decat alte os-uri cu acelasi hardware.

Totusi diferentele de hardware sunt foarte, foarte mari in aceiasi gama de pret. In exemplul de mai sus placa video de la laptopul generic avea un scor dublu pe gpubenchmark (acelasi pret ambele laptopuri).

Sa presupunem ca fac editare video si/sau graphic design. Premier-ul o sa se miste cu totul altfel (mai bine) pe laptopul cu placa video cu performanta dubla, indiferent de OS-ul pe care rulez.

Sa presupunem ca fac gamedev (ceea ce si fac :D). Suita de programe ptr. creare de continut graphic (Cinema4d, Octane, Nuke, etc) depind MAJOR de performantele placii video, CPU si RAM (aproximativ in aceasta ordine). Practic pot sa-mi fac treaba cu 50-100% mai repede pe un hardware cu performanta dubla.
O fi frumos cu UX-ul si cu experienta premium dar ce ma fac cand un render imi ia dublu din timp? Sau cand placa video nu poate sa duca o scena 3d intensiva?

Pot sa-mi inchipui multe alte scenarii in care performanta hardware dubla o sa faca o diferenta majora in multe programe si workflow-uri.

In cazul asta banuiesc ca intrebarea e:
vreau o experienta UX overall mai buna sau vreau performanta mai mare in suita de programe cu care lucrez zilnic?

Pentru mine ca dev raspunsul e clar.
Astea fiind zise insa recunosc ca probabil eu nu sunt in target market-ul Apple. Banuiesc ca ei se adreseaza unui public cu nevoi generaliste care doreste o experienta de utilizare premium.

Si cine stie, daca mi-as permite probabil n-as zice nu unui extra laptop Apple ptr. day to day computing. :slight_smile:

Dar daca am buget si am de ales ptr. munca strict intre Apple si generic? Apple doesn’t cut it.

1 Like

Depinde foarte mult de munca fiecaruia, eu de exemplu pot sa-mi fac treaba la fel de bine in ambele variante si cu hardware relativ modest. Comparatia pe care o faci e din nou raportata doar la produse cu acelasi cost, unde inteleg ca pui accentul doar pe pret, respectiv preferi un produs mai modest per total insa cu performante mai bune. E alegerea fiecaruia, unii prefera strict functionalitatea, altii doresc ceva mai mult de atat si sunt si dispusi sa plateasca pentru asta - exista si produse Apple cu hardware performant.

Foarte bine punctata treaba cu targetul tinta, producatorii se adreseaza la segmente de piata diferite avand game de produse diferite. Apple se adreseaza doar catre cei care oricum ar cumpara gamele de lux si de la alti producatori, care la randul lor nu se incadreaza nici ele in criteriile tale.

1 Like