MacBooks sau PC's intr-o companie tech

Era o remarca usor glumeata la faptul ca tu “urasti Mac”. E un cuvant tare pentru o unealta facuta pentru productivitate. Si cred sincer ca e o decizie buna a companiei, daca nu esti pe un domeniu in care hardware-ul Apple nu exceleaza

Din punctul meu de vedere o masina cu orice distributie de linux este mult mai productiva fata de mac(exceptand cazurile in care dezvolti pentru ios).

1 Like

Da, ai nevoie de un monitor 4K cu mac-ul sau minim 2K la 27’.

Mac e un linux, Debian. Mai are si interfata ok-ish, dar e tot un linux si faci cam tot ce faci pe un Ubuntu.

1 Like

Este un Unix.

Nu e linux, ai un terminal posix cu zsh by default, dar cam atat.
Mac OS-ul e mult mult mai slefuit la interfata, totul arata foarte bine fara sa setezi ceva.

Daca vrei sa rulezi orice din linux pe mac obligatoriu trebuie virtualizat intr-o masina virtuala. Windows 10/11 e mai apropriat de linux (are kernelul adevarat de linux cu WSL) ca Mac OS-ul in ziua de azi.

1 Like

E chiar linux. Structura de fisiere, drepturi, comenzi.

1 Like

Multumesc la toti pentru raspunsuri. Urmatoarea intrebare este despre monitoare.
Eu de exemplu la alte monitoare decat 4k nu pot lucra, si consider ca pentru designer si pentru front-end dev este necesar 4k. In privinta la backend dev, conteaza pentru voi daca este 4k sau 2k? De full-hd nici nu abordez )

Nu e Linux, e mai degrabă apropiat de BSD: XNU

1 Like

Sunt FullStack dev si setupul meu e un Macbook cu 2 monitoare de 24 fullHd. Nu sunt mare fan Mac. Ma ajuta ca e un unix si ce imi place e ca e stabil. Are probleme cu temperatura in mod special si bateria nu tine nici 3 ore daca de exemplu e conectat la monitoare. Inainte de mac eram cu ubuntu. Linuxul e iar super fain, dar la ultimul laptop cu windows avut am avut marea surpriza ca laptopul, care era super mega fain, sa nu fie full compatibil cu linux (probleme cu sunet in mod special).
Acum daca m-ai intreba ca webdev ce as alege as merge pe un monitor ultra wide de 49 inchi si cu un MacBook sau un laptop premium care e linux certified (lenovo x1 carbon, dell xps, …). Ma enerveaza maxim windows cu WSL2 ca are suficient de multe probleme
Incat sa pierzi zile de munca incercand sa fixezi probleme.

2 Likes

depinde ce monitor ai si cum te conectezi la el. al meu imi incarca macbook-ul.

Daca ai stii cat de mult urasc faptul ca actuala companie m-a fortat sa folosesc Windows :slight_smile:

Cel mai bine lasi lumea sa aleaga

2 Likes

Daca nu depinzi de un tool de corporate hardware management sau ceva, poti oferi 2 optiuni una pe win si una pe osx. Nu e la fel de simplu ca un singur model de la Apple, dar e cat de cat manageable.
Daca esti obligat sa mergi pe o singura plaforma, probabil Apple e mai ok, ca e mai popular si pare beneficiu.

2 Likes

Cum ar fi sa angajezi un dev foarte bun obisnuit pe un anumit OS si sa il pui in fata unui OS diferit sa munceasca?

Eu am facut tranzitia de cateva ori intre Win si Mac si la inceput a fost incomod - apasam taste aiurea fiind obisnuit altfel. M-am jucat si cu Linux insa aveam munca multa si nu am avut rabdare sa ma obisnuiesc asa ca m-am intors la ce imi “dadea viteza”.

As zice sa nu cumperi decat atunci cand ai angajat si stii cu ce OS e cel mai productiv.

Idem pentru monitoare/tastatura/mouse/casti.

1 Like

Daca activitatea principala ca dev este ‘apasarea de taste’, ceva imi spune ca nu e vorba de un dev foarte bun :slight_smile:

Eu n-am nici o problema sa fac development pe windows, linux sau mac.
Acum de exemplu alternez intre windows si linux, iar cu ceva vreme in urma am facut destul de mult dev si pe mac.

De aproximativ o luna compania ma obliga sa folosesc mac. Pe langa ca totul este pe dos aseara am facut upgrade la ultima versiune de os si ghici ce … Nu mai merge dev environment…

Alege tu răspunul care-ți place mai mult :smiley:

  • Nu am avut nici o problemă la upgrade
  • Nu folosesc acel environment deci nu mă deranjează
  • Probabil ai setat tu greșit acel env
  • Ai făcut upgrade-ul greșit

:troll:

Timmy would be proud!

Nu mai merge dev environment…

Aici ar fi partea in care tu ca dev folosind un laptop esti considerat power user si trebuie sa fii mai specific decat “nu mai merge”.

Daca e un dev environment comun intre toti angajatii, cineva ar fi trebuit sa faca un test run si sa confirme ca totul este ok, astfel incat restul devilor sa primeasca green light pentru upgrade. Incerc sa nu iau (iar) apararea Mac, dar aparent voi aveti un proces de business care nu este bine pus la punct.

Edit: corectat putin din romglish :slight_smile:

Firmele mari standardizeaza hardware-ul, OS-ul si suita de software folosita din motive practice: negociaza preturi mai bune cand fac comenzi mari, pot asigura suport mai usor si pot controla mai eficient update-urile si soft-urile care se instaleaza. Mai sunt firme care promoveaza lucrul pe o masina virtuala remote cu resurse care depasesc capacitatea unui laptop si atunci nu mai conteaza asa mult performanta hardware-ului local.

Acum e shortage la chip-uri, firma mea asteapta dupa o comanda de 40-50 de laptopuri din martie, asa ca ar trebui sa te grabesti :slight_smile: