MacOS în mașină virtuală (si care merge decent)

Incep prin a scrie ca știu ca nu e ok sa piratezi, dar macOS e tehnic, moka.

De vreo 3-4 luni, mă joc pe un macOS, eu, având un Windows 10. E mișto la diverse chestii, inca nu am apucat sa imi recompilez aplicația de iOS, dar mai mult ca sigur o sa meargă.

Prima chestie dupa ce l-am instalat, am instalat VirtualBox, am pus Vagrant și a rezultat asta, in rest l-am ținut numai pentru boți de Pokemon GO.

Prerequisites:

  • Procesor Intel
  • 8 GB ram, pe masina gazdă, 16 recomandat.
  • VMware Workstation 12 Pro
  • https://thepiratebay
  • Python 2.7 (probabil?)
  • Cativa Gigi de spațiu liber, (la mine cu snapshoturi ajunge la 80GB)

După ce downloadați cei 8GB de torrent, exista un README.txt pe care sa il urmați pașii de acolo si totu o sa fie ok-ish

Recomandari:

  • Memoria mărita, macar un 8GB
  • La suspend (nu shut down) al mașinii o sa faca o copie a ramului pe HDD, so there is that.
  • Funcția de snapshot a VMware-ului, cand stricați ceva. (Problema e ca e nevoie de mult spatiu pentru a o folosi)
  • Chiar daca scrie sa nu faci update, se poate sa faci update, tehnic el este El Capitan, eu am facut update la Sierra si a mers din start fara nici o problemă.

Ce nu merge:

  • Editare video, am incercat sa deschid Final Cut Pro si dadea cu virgulă.
  • FaceTime
  • iMessage
  • atat am testat.
  • Crysis?

Screenshot:

violates their EULA:

(iii) to install, use and run up to two (2) additional copies or instances of the Apple Software
within virtual operating system environments on each Mac Computer you own or control that is
already running the Apple Software, for purposes of: (a) software development; (b) testing during
software development; (c) using macOS Server; or (d) personal, non-commercial use.

Pe care o accepti implicit by using their software - insa il poti virtualiza pe macOS (mostly pointless I know)

In cazul in care nu ai creat tu imaginea respectiva (desi nu ar conta prea mult because why should I trust you? :laughing:) imaginea are sanse mari sa contina troieni.

Enjoy :slight_smile:

btw:

pe Hackintosh forums doar am mentionat ceva de aceste imagini si mi-am luat ban indefinit.

4 Likes

Nu știam ca scrie asta acolo, credeam ca e o copie a Mein Kampf, oricum am dat i agree fara sa citesc asa ceva

Yea, poti să folosesti un cont throwaway, sa monitorizezi reteaua cu un MITM, etc, din ce am vazut eu, totul pare ok.

o postare a fost mutată într-un nou subiect: Citiți ToS-ul aplicațiilor instalate?

Dacă nu trimite_tot timpul_ date, monitorizarea asta a ta este ușor inutilă; tu poți avea mizerii în OS la cel mai de jos nivel, astfel încât nu le vei descoperi dacă nu vei ști exact ce cauți. Altfel spus, degeaba ai monitorizat tu câteva minute dacă trimite o dată la câteva zile/săptămâni…


Acum, pentru cei mai aventuroși, există o alternativă ușor mai legală. Ai nevoie de un mac, de unibeast (sau un tool asemanător) și de imaginea OSX (o poți descărca legal din App Store). Și, evident, de un stick de vreo 8Gb.


Pentru cei mai comozi, există mac mini, care pleacă de la ~2000 lei.

PS: aș aprecia dacă ai fi mai reținut în a pune link-uri spre TPB sau alte site-uri de torrents.

1 Like

Am pierdut 2 săptămâni sa imi fac un Hackintos, unibeast et al. Au fost 2 săptămâni pierdute. Prefer vm-ul, merge.
Asta si Hackintos o sa crape absolut degeaba, am pățit de 3 ori, azi mergea, il închideam iar mâine nu mai făcea boot for whatever unknown reason.

Am un hackintosh si un macbook. Intr-adevar, pana acum cateva luni sa-ti faci un hackintosh era o intreaga operatiune destul de complexa (boot, schimbare plisturi, drivere, etc) – dar acum e mult mai usor si mai straightforward. Iti recomand sa incerci din nou si s-ar putea sa ai surprize placute. Intr-adevar, ar fi bine inainte sa te apuci de asta sa-ti cauti frumos placa de baza si cea video (astea fiind cele mai importante la hackintosh) in listele de hardware suportat.

In rest, pe hackintoshul meu merge tot 99% cum trebuie (dureaza un picutel mai mult shutdown), fara nimic ‘necurat’ la mijloc (intr-adevar, sunt inca pe el capitan – dar sunt pe ambele ‘macuri’ la fel) cum ar fi hacks & stuff.

Acum depinde intr-adevar si ce vrei de la el. Daca tu aveai pur si simplu nevoie de o masina virtuala care sa-ti faca anumite chestii linux-like – cred ca era suficient un vagrant si-atat…

3 Likes

Daca faci upgrade la Sierra (din AppStore) - dupa va merge fara nici un fel de manual updates?

Update-urile fac parte din restul de 1%. La fel și Messages și (parcă) Face Time. :smiley:

Wait what? chiar nu am inteles ce ai vrut sa zici.

Me referam daca odata ce ai instalat ok pe un Hackintosh macOS ii poti face upgrade fara sa aplici iar hacks sau sa folosesti utilitare.

Asta tinand cont ca Sierra a busit actual Macs la upgrade.

In rest, pe hackintoshul meu merge tot 99%

.

Update-urile fac parte din restul de 1%.

Unul din motivele pentru care am renunțat la a folosi un hackintosh (și am preferat să mă chinui cu un mac book din deceniul trecut) a fost tocmai ăsta: nu puteam face update. Și nu reușisem să fac standby. Și alte câteva chestiuțe mărunte, dar enervante.

Nu am avut niciodată nevoie, dar am înțeles că nici airdrop nu funcționează pe hackintosh. Și nici iCloud. Și probabil în ultimii doi-trei ani au mai apărut chestii care nu funcționează :slight_smile:

1 Like

Upgrade poti face la software instalat din app-store in principiu. Dar de la o versiune la alta nu se poate face upgrade.

@iamntz: da. Am si un mac, dar tinand cont ca majoritatea aplicatiilor pe care le folosesc vin via brew n-am avut nevoie de restul (messages/facetime si/sau icloud); In rest, sunt la zi cu toate…evident via brew :slight_smile:

brew needs XCode so you have to keep that up to date.

temporar pana la XCode Next you should be safe pe El Capitan:

Xcode 8 requires a Mac running macOS Sierra 10.12 or OS X El Capitan 10.11.5 or later

alt motiv pentru upgrade: tons of bug-fixes chiar daca si eu la fel nu folosesc mai nimic in afara de brew, iTerm, Safari, XCode + some small tools.