Mapbox, taiere judet

Am nevoie de harta judetului Mehedinti. Stiti cumva cum pot face sa izolez doar Mehedintiul fara judetele din jur?
Nu reusesc de niciun fel, nu stiu nici daca este posibil de fapt. Exista vreun tool/modalitate cu care as putea face asta?

Multumesc.

Photoshop, Corel, Gimp, Inkscape… Solutii sunt multe. Depinde de ce doresti sa obtii si de la ce pleci. Ce format ai nevoie sa aiba respectiva imagine… sau poate nu vrei sa fie imagine… daca esti ambitios, poti sa o faci SVG direct in HTML. Probabil ca e mai usor intr-un program vectorial, totusi.
Iar chestia asta stie sa faca in browser. Un super editor, din ce vad.
http://apps.pixlr.com/editor/

Multumesc de raspuns.
Aveam nevoie sa printez doar harta judetului Mehedinti.
Stiu ca puteam face in Photoshop, de altfel incepusem deja, imi trebuia sa fie harta detaliata si nu gasisem ceva pe placul meu.
In Mapbox facusem impartirea judetului si notarile acelea pe harta, credeam ca exista vreo modalitate sa si decupez.

In orice caz, am rezolvat intre timp, de fapt nu am mai facut-o.

“s-a rezolvat, nu se poate!” :slight_smile:

3 Likes

Aveam deja harta judetului taiata intr-un soft de grafica, de altfel si impartirea judetului era facuta, vroiam sa le schimb cu cele din mapbox pentru ca aratau mai bine ca stil / design. Singura solutie pe care am gasit-o era sa fac print screen la harta din MapBox si sa incep s-o tai intr-un soft de grafica ceea ce facusem deja cu o harta vectoriala, nu avea rost sa o fac iar.

De aia exista pe lumea asta meseria de dtp-ist…