Marketing anii `90 - pentium

Pentium cu buton de turbo :laughing: La 2 ani după am apărut şi eu. Păcat că nu am prins vremurile alea - în schimb am prins guma turbo. Făcea ceva acel buton sau era de formă?

Schimba numarul ala in ceva mai mare. Parca mie imi arata 90 sau 99. Nu prea mai tin minte. :slight_smile:

Facea underclock . daca era apasat, procesorul mergea la viteza maxima. Daca nu, mergea la o frecventa mai mica pentru a permite aplicatiilor care era dependente direct de frecventa procesorului sa ruleze cum trebuie. Vezi https://en.m.wikipedia.org/wiki/Turbo_button. Cam toate pcurile pe care le-am avut incepand cu 286 pana la 486 aveau asa ceva. Tin minte ca erau unele jocuri care se miscau prea repede daca era turbo apasat.

3 Likes

Cand ma uit la poza imi vine in minte doar cum facea floppy diskul. Câr, câr, câr, câr… câr, câr, câr :laughing:

De curiozitate. Pe unde se gaseau calculatoare in '90, de unde puteai cumpara?

1 Like

Din punct de vedere hardware? Chiar nu e nimic după ce să-ți pară prea rău. Poate te-ar fi format să fii (mai) răbdător, să nu exasperezi atunci când ceva nu funcționează bine etc.

Fix invers :smiley:

Tot aşa am auzit şi eu - adică dacă apăsai acel buton mergea încet - doar aveai impresia că trece pe turbo :laughing: Apăsai turbo ca să te dai mare când venea cineva în vizită. Marketing. [quote=“noah, post:4, topic:4170”]

Cand ma uit la poza imi vine in minte doar cum facea floppy diskul. Câr, câr, câr, câr… câr, câr, câr
[/quote]

Ţin minte că cei de la Zapp aveau drivere şi un programel (venea pe floppy disk) care dădea ping către o anumită adresă să nu se întrerupă conexiunea dial-up ( sunt bătrân? ) :laughing:

Hmm, poate erau legate firele invers :smiley:. Tin minte foarte clar ca atunci cand era apasat butonul frecventa era mai mare.

The turbo button was added to many computers using CPUs produced after the original 4.77 MHz Intel 8086. Some software titles (games in particular) used the CPU’s frequency for timing, so as faster chips came out, some of these games were unplayable. To provide a layer of compatibility for these titles, the “turbo” button was added. The name itself is an intentional misnomer, as the button does not boost the speed; engaging it slows the system down to a state compatible with original 8086/8088 chips.

:slight_smile:

Pai cum ziceam, e foarte probabil sa fi fost legate firele invers, ca in perioada aia, mid 90s se faceau tot felul de improvizatii, inclusiv la PC-uri :slight_smile: