Meet Amazon Lightsail

Mi se pare mie sau amazon tocmai a scos un concurent pentru Digitalocean ?

Chestii ce mi-ar plăcea să le văd:

  • scalare în ambele direcții (DO permite doar upgrade pentru o instanță; dacă ai nevoie de resurse doar pentru câteva zile, nu prea ai o modalitate ușoară la îndemână);
  • extinderea spațiului fără a trece la un pachet superior. DO a introdus chestia asta, dar nu merge pe toate regiunile.

Edit:

Amazon EBS volumes offer the consistent and low-latency performance needed to run your workloads. With Amazon EBS, you can scale your usage up or down within minutes – all while paying a low price for only what you provision.

You can select up to an 80 GB disk on your instance. See Getting started with Lightsail for more information.

Aproape tentant, dar cred că cei 80GB se referă la pachetul maxim.

Ce am observat este că au servere disponibile doar în US:

3 Likes

Rudimentar deocamdata, dar foarte curios de evolutie.

@iamntz: sper sa nu ma insele memoria… dar la DO poti face downgrade daca nu faci upgrade si la spatiu. :slight_smile:

LE:

2 Likes

Hmmm, cred că opțiunea asta e introdusă relativ recent. :slight_smile:

O chestie în favoarea DO: Amazon e ditai corporația, deci, probabil, sunt zero șanse să asculte în mod activ de sugestiile comunității (spre deosebire de firmele mai micuțe).

3 Likes

Yeah, so I was late to the party with this…

Mă întreb dacă cei de la Amazon au fact Lightsail ca să fie, că tot aveau infrastructura la îndemână sau chiar vor aduce ceva nou în zona asta de consumer VPS. Judecând după faptul că i-am descoperit abia acum as zice ca prima variantă e ce mai plauzibilă.

Între timp Vultr și Linode și-au adaptat și ei oferta pentru a face față concurenței:

VULTR > https://www.vultr.com/pricing/
$2.50

  • 20GB SSD
  • 1 CPU
  • 512MB Memory
  • 500GB Bandwidth

$5

  • 25GB SSD
  • 1 CPU
  • 1024MB Memory
  • 1000GB Bandwidth

Linode > https://www.linode.com/pricing
$5/mo

  • 1 GB RAM
  • 1 CPU Core
  • 20 GB SSD Storage
  • 1 TB Transfer
  • 40 Gbps Network In
  • 1000 Mbps Network Out

Sunt câteva articole prin blogosferă destul de critice la adresa Lightsail privind performanța foarte scăzută (versus DO/Vultr/Linode) însă n-am testat personal ca să pot confirma.

1 Like

Cel mai probabil. E inca un produs de pus în coșul mare AWS. Câteodată ai nevoie de un vps. Și dacă e in locul in care ai restul infrastructurii, cu atât mai bine. otoh, dacă ești doar pe lightsail, sigur o să mai folosești și alte servicii. Și la un moment dat, poate treci pe alte produse de infrastructură deale lor. Nu trebuie neapărat să fie cel mai ieftin sau cel mai performant, după criteriile astea. Măcar ai siguranță că nu se pierd toate datele că au hackuit unii sistemul :slight_smile:

3 Likes

Stiu ca era un articol - acum cateva luni bune pe HN cand s-a lansat in care practic demonstrau ca it’s basically fake. In sensul ca tot nu este fix pricing pt. ca treb. sa platesti pt. transfer and stuff.

Daca este inca valabil this whole thing is just some nice UI over their current services with approximate prices that can still skyrocket.