Merita treehouse? / alternative

Buna seara. Are cineva de aici cont pe treehouse? Merita cei 25$/ luna (~95 lei/luna). De asemenea, ce alternative in afara de codecademy cunoasteti?

Buna.
Ca alternative stiu de khanacademy si lynda.com. Nu am experiente cu niciunu dintre acestea.
http://www.lynda.com/Developer-training-tutorials/50-0.html?bnr=NMHP_blocks
http://www.khanacademy.org/computing/computer-programming

Eu am cont pe pluralsight 29$, am platit o luna perioada in care m-am uitat doar la cateva cursuri, contine multe cursuri de .NET, C#, tehnologii Microsoft, dar si Java, Android si altele, are si assets adica exercitii si quiz-uri dar trebuie sa platesti in plus, mi se pare ca iti da si o certificare daca parcurgi toate astea.
Pluralsight

1 Like

Vezi si http://tutsplus.com/pricing

Eu am ales asta in detrimentul Treehouse. Sunt cativa acolo care fac tutoriale foarte bune.

1 Like

Am avut conturi peste tot cred. Nu iti recomand Treehouse.
Ce m-a impresionat si chiar am invatat: Codeschool.
Apoi KnpUniversity pentru amatori de PHP si Symfony.
Mi-a placut si BackboneRails desi cam putin content overall si putin outdated la momentul de fata, sunt ok daca iti place Ruby/Rails si Backbone + Coffescript.
Mai poti incerca si Udemy. Au avut super promotii la sfarsitul asta de an, la 10$ cursul(unele chiar reduse de la 199$). Sunt sigur ca in curand mai lanseaza o promotie similara. Chiar merita anumite cursuri.

Eu m-am inscris la treehouse pentru cursurile de Pithon si deocamdata sunt multumit (am cam 3 sapt - 2 sapt free si una cu plata so far). As sa ma apuc si de PHP si sa fac si cateva din cele de Wordpress intermediar si avansat. Am facut printre picaturi si cursul de jquery basics dar pt jquery si js in general par a fi mai bune cursurile de pe Codeschool. Depinde acum de ce anume vrei sa inveti.

1 Like

Ne spui și de ce? :smile:

Pentru mobile recomand bitfountain.io. Cursul de Swift e de cateva luni la 89 de dolari pe TNW Deals. Foarte bine explicate toate conceptele si imi place structura cursurilor.

Eu am cont de la firma pe Lynda si pot spune ca cursurile sunt relativ bune, variind de la prezentator la prezentator. O chestie care e mai comuna si unpic enervanta la Lynda e ca introducerile, mai ales daca vrei sa inveti un program gen Photoshop sau SolidWorks, trec prin nishte detalii care nu sunt neaparat utile. Dar de meritat as zice ca merita banii.

Eu am la tutsplus si sunt foarte multumit. Cand termin ce au ei acolo, o sa fac si la pluralsight, deoarece pare mai bogat. Dar sunt foarte multumit de ce invat la tutsplus. Au materiale excelente.

Am fost poate cam drastic.

Acum ceva vreme, cam 1 an chiar, am fost subscris 1 luna la Treehouse pentru a face cursul de PHP-> ce ma interesa pe mine atunci. Contentul de la acea vreme mi s-a parut sub KnpU pentru PHP iar ca JS, CodeSchool si Codecademy mi s-au parut superioare, la fel si Learnstreet(nu mai sunt acum).

Este o parere personala.
O recomandare mai buna ar fi sa iti faci macar 1 luna subscription la fiecare. Nu deodata :smiley:

1 Like