Microsoft is building a Chromium-powered web browser that will replace Edge

Via @msd

Pe deoparte e bine, că asta înseamnă adoptarea (mai) rapidă a schimbărilor.

Pe de altă parte… wtf, rămân doar două motoare de randare (firefox & chrome)?!

4 Likes

Si Safari cu Webkit :grin:

Ma rog, doar pe Mac, iOS si derivatele
Eram gata sa spun ca si Opera cu Presto, dar au renuntat de mult la el.

de fapt e vb de webkit si gecko. si ontopic, edge este un browser destul de ok. problema-i de fapt ca tine de microsoft.

De fapt este vorba de webkit (safari), blink (chrome) și quantum (firefox). Chrome a făcut fork la webkit acum câțiva ani, Firefox a fost lansat pe alt renderer acum 1-2 ani. Îți dai seama că știam lucrurile astea (și probabil oricine de aici le știe) dar am considerat că nu aduc nimic util la discuție…


Ce sper eu este ca acest motor să fie folosit și în Outlook, care folosește un renderer extrem de dumb.

3 Likes

well, am ramas in urma cu informatiile.

Poate ca la un moment dat Microsoft va intelege ca are trebui sa-i lase pe cei care stiu sa faca browsere web sa le faca. Browserul lor a fost intotdeauna unul mediocru, nesigur si in general neacceptat de publicul larg. Au laudat Edge-ul ca ar fi browserul minune desi era evident ca lumea deja focusata pe Chrome si pe Firefox nu-l va baga in seama cum probabil nu-l va adopta nici pe urmatorul…oricare care ar fi ala.

1 Like

But today…today will not be that day… :smiley:

Da și nu. Dacă lucrile ar sta așa tot timpul am folosi în continuare Netscape sau chiar Internet Explorer, care a fost lider la un moment dat.

Competiția e bună. Un motor de randare în minus poate fi o pierdere (nu mai e competiția așa mare, încetinește inovația) sau câștig (Microsoft poate să aloce resurse pentru îmbunătirea Chomium și a componentelor sale). TBD.

@iamntz în Outlook cred că va rămâne ceva timp motorul de randare HTML din Word (HTML 4.0 Transitional FTW :smiley: ).

Nu doar că au confirmat treaba dar… vor face Edge open source.

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/12/06/microsoft-edge-making-the-web-better-through-more-open-source-collaboration/

2 Likes

Ma incanta directia in care a luat-o Microsoft din 2014 incoace. :slight_smile:

Incredibil ce aduce o schimbare de leadership si de orientare. Daca supravietuiesc in ritmul asta inca vreo 5 ani, se anunta zile bune pentru toti.

@adimosh: parcă mai ieri Ballmer zicea că Linux e cancer :smiley:

1 Like

Pentru mine Chromium a fost mereu o clona a Chrome, (Microsoft incurajeaza cumpararea clonelor). Chrome in momentul de fata,arata ca pe banchmark este mai bun decat pe chromium.

Nu mai tin minte exact, dar ei nu vroiau sa faca si chromium os ?

Din 2014 toti mai multi clienti(obisnuiti) au proble cu Windowsul.

Chrome nu e bazat pe Chromium (care este open source), la care se adauga proprietary shit (closed-source codecs, automatic updates, etc.) + branding-ul Google? La fel se intampla si cu Chromium OS si Chrome OS. Cel putin asa stiu eu, dar poate am retinut gresit… :slight_smile:

@GeorgeJipa, este adevarat ce zici. Din ce stiu, Chrome are 2 motoare. Unul de randare, Blink (fork din WebKit) si unul pt JS, V8

Desi eu ma asteptam sa gasesc ceva cod in repo-ul lor. :slight_smile:

Si un prim look

  • Design fluent
  • Merge cica foarte bine pt un beta
  • Integrare vizuala cu Windows
  • Se pot instala extensiile de Chrome
2 Likes
1 Like

Din ce am citit in ultima ora pe Twitter inteleg ca se misca foarte foarte bine si consuma mult mai putine resurse decat Chrome.