Microsoft Publisher este inlocuitorul lui Microsoft FrontPage?

1)Sincer sa fiu,ma interezeaza foarte mult Microsoft FrontPage-ul.

2)Eu am in calculator Windows 10 si este instalat Microsoft Office 2010.
In Microsoft Office 2010 am urmatoarele:Word,Excel,Powerpoint,Onenote,Outlook,Publisher si Access.
Din toate cele 7 variante din Office 2010,ma interesa Publisher(FrontPage) si PowerPoint.
Daca vreau sa cumpar Office 2010,trebuie sa scot din buzunar 300 de lei/an.Deci trece un an de zile si trebuie sa scot iar 300 de lei la anul.In fine,nu vreau sa insist prea mult.

3)Mi se pare ca Microsoft FrontPage a fost in editia din 2006,nu sunt prea sigur de ce zic.Probabil ca cei de la Microsoft au inlocuit FrontPage-ul cu Publisher-ul.

4)Intre Microsoft Office 2010 si Microsoft Office 2016,nu este nicio diferenta financiara intre cele doua versiuni.
De ce?Fiindca intre Office 2010 si Office 2016,este tot 300 de lei.Probabil s-ar putea sa fie putin imbunatatita editia din 2016.
Eu consider ca n-are rost sa cumpar varianta pentru 5 calculatoare,cand mie imi trebuie doar pentru mine.
Intrebare finala:Microsoft Office Publisher este înlocuitorul lui Microsoft Office FrontPage?

Multumesc anticipat!:smile:

Probabil că din Publisher poți exporta ca HTML, dar sunt două aplicații distincte, cu scopuri diferite și fără prea mare legătură între ele.

Problema cu frontpage este că e neprofesional și nesigur, expirat din 2006.

Publisher nu este frontpage, dar cu chiu cu vai s-ar putea folosi pentru așa ceva.

Dacă vrei frontpage de 2017 vezi Hugo :


Teme: https://themes.gohugo.io

Eventual Squarespace, Wix sau Wordpress cu un generator de temă sunt soluții complete.

Pui un designer să îți facă tema (sau folosesti una existentă) și după tu scrii conținutul pentru hugo în word.
Generezi html-ul pe baza fișierului .doc convertit în markdown sau folosești writage în word.

Da nu am mai auzit de front page din liceu 2003, atunci o colega a facut un site cu front page pentru atestat la informatica, eu am facut un portal cu PHP && MySQL, dupa aia mai tarziu am migrat spre C# cu SQL Server.

Salut :slight_smile: deci înlocuitorul modern al Microsoft FrontPage este SharePoint Designer 2013 care diferă mult de FrontPage ca interfață și organizare. Însăși programul SharePoint Designer este gratuit, dar nu prea poți face cu el multe fără Microsoft SharePoint Server și Microsoft SharePoint Foundation.

Poți însă să creezi ceva pe wordpress org (cea mai populară platformă). Este ceva mai complicată - necesită securizare, update ale plugin-urilor, configurarea serverelor, stabilizarea site-ului, … Uneori mai apare o eroare care necesită ceva programare. Desigur vei avea o comunitate prietenoasă care la sigur Te va ajuta. Întrebarea însă este dacă ai timp pentru toate acestea?

O altă opțiune sunt programe de tip drag and drop ca de exemplu WebWave. Cu aceste programe poți face un site mai bine proiectat din perspectiva experienței utilizatorului. Chestiile tehnice sunt mai simple sau în genere eliminate, de exemplu - achiziționezi direct un domeniu și nu-ți bați capul de configurarea serverelor.

1 Like