Microsoft Wants To Buy Love In Silicon Valley

Microsoft ofera credit $500,000 in cloud pentru startup-urile din Silicon Valley, dublu fata decat ceilalti provideri de cloud, amazon cloud este in top-ul preferintelor in materie de cloud pentru startup-urile din Silicon Valley, firma la care lucrez foloseste tot amazon cloud, voi ce cloud folositi ?

Microsoft Wants To Buy Love In Silicon Valley

2 Likes

Bine că oferă hosting, dar să-și rezolve mizeriile din propria ogradă? Nici vorbă!

Noi avem Digital Ocean pentru Devforum și cred că e ok.

Sigur, nu este gratuit, dar probabil Microsoft (și probabil toți ce oferă hosting gratuit) mizează pe următoarea chestie: câte resurse poate consuma un start-up la început?

Asta îmi aduce aminte de băncile care veneau la facultate sa ne invite sa facem cont. “E gratis și va dam și 10euro în el!”

Ideea e ca e mult mai greu sa schimbi hosting/banca după ce ai început.

1 Like

Din discutiile cu persoanele care administrau atat amazon cloud si azure cloud am inteles ca amazon cloud e mai transparent in ceea ce priveste resursele hardware pe care le pune la dispoztie in sensul ca pentru REST API am ales in loc de o masina cu 6 core-uri, 6 masini cu cate un core si cu load balancer care sa distribuie request-urile pe cele 6 masini, pe cand persoana care lucra cu azure se plangea ca nu are o garantie a resurselor fizice hardware si ca acestea erau distribuite in functie de incarcatura dupa un algoritm, amazon cloud este preferat din cate am vazut pe odesk pentru gazduirea de mongodb iar azure pentru gazduirea codului .net.