Microsoft's Surface PC event - 26 Octombrie 2016

Aparent Microsoft își face un obicei din a face evenimente un secret. Am văzut câteva articole în ultima săptămână, cu speculații despre un PC All In One, un nou Surface etc.

Live stream aici. Live blogging aici.

1 Like

I think I’m quite impressed by this:

3 Likes

Și eu am fost impresionat de event. Deși nu am mai folosit produse Microsoft de vreo 8-9 ani, îmi place ce am văzut azi. Sper că așa se mai trezesc și amețiții ăia de la Apple din hibernare, că dorm pe ei de vreo 3-4 ani.

2 Likes

Cred că MS tocmai a scos un concurent serios pentru Cintiq.

1 Like

Daca includeau si placi video din seria 10 de la Nvidia era super tare (consum mai mic, performanta mult mai mare). Alte arata foarte bine dracia (chiar daca vine cu pret “premium”.

1 Like

Dap - insa ceva imi spune ca nu au mai avut timp pt. Pascal avand in vedere cat de packed sunt componentele sau poate s-au gandit ca 1060 nu suna atat de premium ca 980M.

980M - 100W
1060 ~ 80W
1070 ~ 120W
1080 ~ 150W

Pentru 1070 ar fi treb. sa modifice sistemul de racire (asta pe langa PCB layout changes).

Nu gasesc sursa oficiala, dar cam asa stau lucrurile in mare:


Nu a zis nimeni ca ar fi fost simplu, dar per total ar fi meritat efortul suplimentar.

si inca cum: 1060 este aproximativ egal cu un 980 varianta desktop deci este cu pana +40% faster decat un 980M.

Doar daca MS va produce Surface Studio in cantitati suficiente, ceea ce ma indoiesc pentru ca asta a fost problema de la inceput cu Surface, n-ai de unde sa o cumperi. :smiling_imp:

Sigur? :slight_smile:

1 Like

Asa era la primele tablete Surface, acum ar trebui sa rectific:
“…n-ai de unde sa o cumperi, la un pret decent.” :slight_smile:

Sigur? Prețul pare foarte apropiat de ce găsești în magazinul oficial.

Google chiar zice că e mai ieftin pe evomag decât în magazinul Microsoft:

1500 US Dollar equals
6169.95 Romanian Leu 

Modelul cel mai ieftin: 5.999,00 Lei-19% - 4.849,00 Lei
Modelul cel mai scump: 14.699,00 Lei-14% - 12.699,00 Lei

3200 US Dollar equals
13161.28 Romanian Leu

Sper că nu te aștepți să fie la un preț special doar pentru că… nu știu, e pentru fii dacilor :slight_smile:

1 Like

Voiam sa spun ca pretul este foarte mare pentru o tableta, practic cea mai ieftina MS Surface este mai scumpa decat cel mai scump Apple iPad. :wink:

AH! Acum îți înțeleg nedumerirea :slight_smile:

Diferența dintre iPad și Surface Pro este un pic mai mare. De fapt, singura asemănare dintre cele două este că amândouă sunt tablete.

Dincolo de fanboy-ism, iPad-ul rămâne un dispozitiv destul de limitat: nu poți rula decât anumite aplicații, un singur sistem de operare, nu prea suportă periferice șamd.

Pe de altă parte, Surface este un PC în adevăratul sens al cuvântului: ai un procesor i7, 16Gb RAM, ai porturi USB și card reader, poți instala Linux, rulează aceeași versiune de Windows pe care o rulezi pe PC-ul tău, poți rula Photoshop, Visual Studio, 3D Max etc.

3 Likes

Surface este mai mult decât o tabletă; este mai mult decât capabilă de a înlocui un desktop PC. Poți spune același lucru despre un iPad? Prin comparație, iPad este față de Surface ceea ce PlayStation Portable este față de Xbox.

Uite cam cum poate arăta un desktop cu Surface: http://az607270.vo.msecnd.net/surfaceblog/2014/08/Dock-Multi-Monitor-2.jpg

4 Likes

CSI Zoom and Enhance:

:laughing: