Munca pe care o fac mi se pare plictisitoare de la o vreme

nu cred ca e vreo companie care traieste facand doar CRUd simplu, sunt chestii cu siguranta mai complexe, dar n-au ajuns la tine.

Vrei o provocare pe front-end care sa te tina ocupat o vreme in timpul liber?

Ia harta Romaniei de aici si fa o aplicatie web ce-o afiseaza, similar openstreetmaps.org. Cu zoom in si toate cele.

mersi!
acuma am proiect de facut!

Nu vreau sa deviez discutia, dar problema ta e cauzata de o greseala de proiectare a bazei de date. Cel mai probabil, stilul “agile” i-a permis clientului sa adauge specificatii noi si sa se razgandeasca de cateva ori de-a lungul procesului. Stiu cum e.

Daca vrei ceva challenging, poti sa vii la mine :smile:. Am vazut recent ca inca avem posturi de junior si te pot recomanda.
Aplicatie complexa, +9M linii cod (fara comments, blanks), nu e outsourcing, o sa ai ce invata si peste 10 ani la cat de complexa e, nu e webdev totusi, ci o a aplicatie facuta cu C++ in cea mai mare parte. Colegi ok, la fel si managerii (nu stiu la toate echipele cum e).

Dupa ce ajungi aici, poti reveni cu un topic in care zici ca e prea dificil si vrei undeva mai usor :stuck_out_tongue:. Glumesc, dar daca te plictisesti sunt destule locuri unde lucrezi la ceva mai complex ca un CRUD simplu.

daca ma primesc cu c+±ul invatat in liceu si poate un mic upgrade de la facultate ( ce am mai invatat de stl) as zice ca nu suna rau :joy:
desi cred ca pana nu ma obisnuiesc cu codebasul si nu fac primul pr nu imi iau salariu wich will take some time =))

In cadrul proiectului ai intrebat daca poti ajuta si la alte componente mai complexe? sau te rezumi doar la ce ti se aloca?

Am vazut de multe ori incepatori ce erau nerabdatori sa treaca la dezvoltare iar ei nu puteau rezolva nici testele. Esti sigur ca nu esti doar nerabdator?

A spune ca te plictisesti intr-un domeniu asa vast ce e intr-o continua expansiune unde ai atatea optiuni si libertatea de a alege…suna cam aiurea si ciudat.

2 Likes

Hai ca ma bag si eu … vad aici in discutie doua aspecte majore si care merg bine cu parerea mea. Mai precis:

  1. Esti la inceput, si la inceput trebuie sa faci anumite lucruri mai plictisitoare. Este bun ca e mai usor, si este bun ca te antreneaza. Mai tii minte filmul “Karate Kid”? Daca nu, uita-te. :wink:
  2. Nivelul de activitate monotona depinde de mai multi factori:
    a. Tipul proiectului - unele proiecte pur si simplu sunt simple si standard. Aici daca lucrezi la un proiect existent, probabil mergi mai departe cu ce s-a facut. Dar cand vine un proiect nou, chiar si daca este pur CRUD, ai oportunitati de abordare noi.
    b. Unele companii desfasoare munca monotona - poate e nevoie sa schimbi echipa sau compania. Ai din ce alege. Eu lucrez la Syneto si in 12 ani de cand sunt la ei nu am avut niciodata problema cu monotonia/repetivitatea activitatii. Am si schimbat multe de la mid backend, pana la team lead, urmat de arhitect, si acum hardware manager.

Eu personal iti recomand urmatoarele:

  1. Uita de framework-uri, si nu incerca sa fii expert in ele. Framework-urile sunt doar niste tool-uri.
  2. Uita de limbaje de programare, nu incerca sa devii expert in ele. Alege una care iti place si gata … sau daca nu poti alege mergi cu ce se impune la lucru. Limbajele sunt doar unelte, le schimbi dupa o vreme ca ciocanul si surubelnita in functie de nevoie.
  3. Invata conceptele de programare. Sunt vreo 5-10 carti care daca le inveti te vor ridica la cu totul alt nivel. Si foarte important, incepe un proiect, cum vrei tu, personal si aplica ce citesti prin carti. Ideal ar fi sa poti face asta la lucru, dar acolo s-ar putea sa fie flexibilitate mai redusa si sa nu poti aplica ce vrei tu. Daca vrei detalii / lista cu aceste carti din care am invatat si eu, da-mi un mesaj pe privat si iti voi raspunde.
9 Likes

Stiu ca au mai fost recomandate carti pe forumul asta, dar ne dai si tu lista ta de carti? Poate gasim ceva interesant :smiley:

3 Likes

Mersi din sulflet!
Chiar a fost super fain si on point raspunsul tau si iti multumesc din suflet de ajutor!!!

  1. Nu uita de frameworkuri, incearca sa fii expert in unul

  2. Nu uita de limbaje de programare, incearca sa fii expert in unul.

  3. De acord cu paradigmele, se aplica peste tot, doar sa stii sa le aplici bine intr-un limbaj si sa folosesti un framework care le-a implementat bine.

2 Likes

Nu stiu cum e acum cu interviul. Dpmdv nu e o problema ca nu stii (asa bine) C++, dar nu ma ocup de interviuri si nu sunt sigur ce parere au altii de asta.
Pe de alta parte, nu stiu daca ti-ai dori schimbarea asta, ca ar implica si un limbaj nou si un domeniu diferit (a fost destul de dificili pentru toti de aici, fiind o aplicatie complexa si slab documentata). Poate cel mai bine ar fi sa-ti schimbi job-ul si sa faci ceva tot legat de ce lucrezi.

Legat de raspunsul acceptat, vezi totusi ca desi multi zic ca nu conteaza framework-urile si limbajele ca-s doar niste tool-uri etc. te poti trezi ca nici nu te baga unii in seama ca nu ai experienta in ce vor ei sau te intreaba din ele la interviu. Mie mi se pare ok sa vrei sa-ti schimbi tech stack-ul, dar destui vor sa stii ce au ei altfel nu sunt interesati de cat de priceput esti sau de cat de repede poti sa le inveti.

Bafta la munca.

1 Like

vezi totusi ca desi multi zic ca nu conteaza framework-urile si limbajele ca-s doar niste tool-uri etc. te poti trezi ca nici nu te baga unii in seama ca nu ai experienta in ce vor ei sau te intreaba din ele la interviu.

Depinde de perspectiva fiecaruia si ce vrea sa faca in viata lui si cat timp. Zic asta pentru ca:

  1. Framework-urile si limbajele de programare se schimba destul de rapid. Prea rapid sa le stii pe toate bine, prea rapid sa iti poti baza cariera pe ele. Exceptie face poate COBOL :wink:
  2. Fiecare companie cauta un anume tip de persoana pentru un anume tip de activitate. Poti fi expert in React, Angular, sau orice framework la moda astazi, si sa gasesti usor loc de munca astazi. Dar asta vei face si te vei plictisi. Cel putin eu m-as plictisi. Dar depinde de persoana, sunt unii care fac aceeasi munca repetitiba 40 ani si sunt multumiti. La Syneto in general cautam oameni cu o anumita inclinare si experienta intr-un limbaj sau framework, dar daca nu stie de concepte, adio. Decat sa scrie cod de cacao in React la fel cum a facut in ultimii 5 ani, mai bine nu.
  3. Principiile de programare nu s-au schimbat semnificativ de vreo 20 de ani de cand Agile si Clean Code si Design Patterns au devenit renumite. Da, au evoluat, s-au imbunatatit, s-a mai renuntal la cateva Design Pattern-uri scrise in 98 si au aparut alte 2-3 noi. Dar astea sunt schimbari incrementale si minore, 10-15% din informatie. Iar daca vorbim de paradigmele de programare (oop, functinal, etc), else sunt din anii 1940!
5 Likes