Nativebase pareri

Salut

Avem o aplicatie in react native dar nu am folosit niciun framework de frontend (exceptand componentele de react-native default).

Avem de gand sa adoptam https://nativebase.io/

Pare ca este destul de matur pentru categoria in care se afla cu documentatie buna.

Pareri sau alternative?

Daca e un proiect pe termen lung fa-ti propriile componente intr-un design system cu https://stenciljs.com sau https://bit.dev

In experienta mea un framework de UI iti poate da senzatia ca ai deja ceva ce nu ai si dupa ce faci estimarea si te apuci de munca iti dai seama ca trebuie sa faci totul de la zero ca nu e implementat cum ti-ai imaginat.

Adica rezultatul e urmatorul: Folosesti NativeBase, e bun in primul an, implementezi tot ce trebuie, vine feedback de la clienti si te apuci de feature-uri mai avansate si iti dai seama ca trebuie sa scapi de NativeBase ca nu mai e clar ce unde se foloseste dupa ce faci alte componente care fac aceeasi lucruri si ramane doar stilul din tot framework-ul. E.g. iti trebuie formulare cu dropdown in care se preincarca valori din liste dupa contextul de pe pagina cu subscribe la un server pe websockets printr-un hook si s-a dus tot formularul NativeBase-ului.

La formulare si tabele in special UI framework-urile/librariile de React iti dau batai mari de cap daca vrei ceva mai avansat de un simplu tabel sau formular.

1 Like

Disclaimer: I co-created NativeBase.

We are pretty mature as of now. We are releasing v3.2 this week that includes stability fixes and feedback from the community. We have a lot of examples. We have an active Discord channel too.

I would love to answer specific questions. You must have seen all the details on the website.

1 Like

mersi de raspuns. Este un proiect pe termen lung, avand deja un an si 3 versiuni.
Deja ne-am facut componentele noastre dar cautam ceva gen bootstrap for mobile care sa poate fi completat si sa ofere un styling extensibil, consistent si pus la punct chiar daca nu acopera tot.

Din experienta mea cei mai multi incep cu un framework pe react native (sa grabeasca procesul de development) si dupa ce dobandesc experienta ajung in cele din urma sa dezvolte propriile componente folosind cele de baza de react native + un design system.

Ce problema va rezolva in cazul tau adoptarea unui framework anume?

1 Like

Cam aceleasi probleme pe care le rezolva orice framework. Out of the box functionality, reusable components, consistentcy, etc.

Am deja 2 pareri aici ca lumea ajunge sa foloseasca componente proprii ca vor ceva mai complicat.

Ce nu inteleg este cu ce este / daca este diferita situatia react-native frameworks de web. Argumentele astea mi se pare aplicabile oriunde in software developer cand vine vorba de un framework yet bootstrap, tailwind sunt adoptate.

Buna intrebare, ce am vazut eu ca face diferenta:

  • maturitatea echipei - daca sunt multi juniori pe acolo atunci nu are rost sa incepi fara un framework
  • cat de mult te ajuta/incurca - in ce masura framework-ul adoptat face ceea ce trebuie si in special cat de mult permite customizari fara mari batai de cap

Pe react native am ales calea asta ca se preteaza foarte bine dar de exemplu la un alt proiect web/hybrid am construit componente web folosind la baza cele de Ionic.

Nu sunt de parere ca tot timpul adopt a framework e solutia, ajungi sa folosesti un framework si pentru lucrurile simple care nu necesita complexitatea respectiva si platesti un cost cand iei o decizie de genu.