Nedumerire fata de contractul de angajare

Plus ca la unele companii se plateste bine :money_mouth_face:
Si au o cultura healthy :smiley:

1 Like

Totusi ai grijă dacă on-call implica munca directă cu clientul.

O expresie utilizată greșit și poți să îți cauți alt job că nu mai primești mărire prea curând în cel mai bun caz.

1 Like

Consider ca e mai importanta acumularea de skill-uri in aceasta etapa a carierei, chiar cu pretul catorva ore de suport. Dupa o perioada de un an, doi, poti schimba lateral pt a evita strict partea de oncall. Asta dupa ce atapanesti bine domeniul de business si cum se traduce asta in munca efectiva.

3 Likes

Va multumesc tuturor pentru sfaturile acordate! O sa iau aminte la tot ce mi-ati spus!

1 Like

Ar fi f fain sa si revii cu un status update cum au decurs lucrurile. Ne-ai facut curiosi :grinning:

2 Likes

Au decis sa nu mai incheiem contractul dinainte sa fi apucat sa-i fi intrebat tot ce m-ati sfatuit cu totii. Din moment ce nu mi-au spus motivul, banuiesc ca a fost faptul ca mereu veneam cu un raspuns in penultima / ultima zi a timpului alocat.

Recunosc, am tras de timp, incat aveam un alt interviu (inca in derulare), cu mult mai bine platit si cu mult mai mult pe placul meu. Tragerea de timp a venit din faptul ca am primit teste pentru acasa la celalalt interviu, pe care nu le-am rezolvat indeajuns de rapid dupa cum mi-am imaginat, la care s-au adaugat totodata problemele de sanatate de zi cu zi, care s-au agravat si mai mult de cand am inceput cu interviurile.

Daca nici cu acest interviu nu voi reusi, o sa incep sa caut locuri de munca cu jumatate de norma, remote, (imi imaginez ca sansele sunt foarte slabe), incat am ajuns sa realizez ca nu voi putea face fata unui program de 8 ore cu problemele de sanatate de fata. Sincer sa fiu, imi cam doresc sa pic si acest interviu.

Vezi-ti de sanatate, joburi mai gasesti. Sper ca ai niste economii sa stai linistit pana rezolvi. Restul sunt nimicuri neimportante.

3 Likes