Nemulțumiri cu aplicațiile ING

Vad ca majoritatea se plange de aplicatia mobila ING Business, desigur si eu ma numar printre ei. Am fost foarte multumit de aplicatia HomeBank cu un PFA si un cont simplu, dar INGB mi s-a parut o mizerie si plina de probleme. Eu aveam niste asteptari destul de ridicate de la ei, asa ca am inchis contul de USD si am trecut pe Revolut de cateva luni. Sunt diferente destul de mari:

  • la ING banii intrau in 2-3 zile de la plata, la Revolut ii primesc in cateva ore
  • 0 comision la Revolut la incasari in valuta, la ING se “pierdeau” vreo $4 la fiecare incasare desi clientul platea integral comisionul de transfer
  • la ING la fiecare plata din USD plateam minim $11-12 daca tin bine minte, enorm zic eu. La Revolut, bineinteles este 0.

Stiu ca nici Revolut nu e banca perfecta sau locul unde sa mai pastrezi niste economii, dar cel putin la incasari mi se par net superiori.

2 Likes

BT anyone?

@iamntz ce mai stii de Hackathon-ul 24H-CodING din noiembrie - #4 de iamntz

La NeoBT pe web au dezactivat paste in campul de parola din motive de “securitate”. Le-am explicat de o mie de ori ca asta blocheaza si password managers, raspunsul lor a fost fix la fel, securitate :))

Am ras si mi-am facut o extensie de browser care cloneaza campul de parola si cu un event copiez cu jquery-ul din pagina lor in campul de parola original. Nu mai are rost sa imi bat capul cu ei, e hilar.

Pe mobil nu e oprit password managerul ca acolo nu ii lasa politicile app store-urilor :slight_smile:

1 Like

Toata lumea pe care o cunosc are probleme cu parolele la Banca Transilvania pe motivul ca nu poti da copy/paste si parola trebuie sa aiba minim de toate (cand trebuie sa o modifici).

Long story short, am o gramada de conturi si parole de la BT.

Am avut cont la BT acum 15 ani și de atunci îi urăsc așa tare.

Acolo e bine să fii acționar nu client, ca așa ești pe partea care beneficiezi de comisioanele nesimțite gen comision pe încasare :))

La partea tehnică mereu pun problema spre utilizator. La un moment dat trebuia să introduci parola folosind o tastatură pe ecran care își schimba mereu literele, din motive de securitate :))

Pe cuvânt că zici că de securitatea lor se ocupă un profesor de informatică din anii 80.

Nu au securitate reală, au doar security theater, adică fac lucrurile așa dificile încât îți dă impresia de securitate. Iar asta nu mă impresionează.

Nu pot da paste la parolă sau folosi autocomplete, vai, ultra security!

Partea bună este că nu mai ai nevoie să instalezi activeX… :smiley:


Chiar așa, care naiba e treaba cu tastaturile virtuale? Le foloseste cineva? Cum? De ce?

Am găsit singur răspunsul: „protecție” anti-keylogger :facepalm:

Din start trebuia să aibă 2FA, asta cu tastaturi virtuale e doar lazy implementation.

Dar…nici asta cu sms-urile nu e sigură, probabil cea mai sigură o văd cea cu google authenticator, care stă pe device și nu pleacă nicăieri. Pe iOS evident, unde totul e criptat oricum.

La final, întotdeauna cel mai slab link e omul. Dacă tu te încăpățânezi să faci o plată fără să îți dai seama că e frauduloasă, nici un sistem de securitate nu te oprește :slight_smile:

As zice doar ca sunt mai multi jucatori romani, nu doar Cec. Se garanteaza fondul minim.

Ca idee, cam toate bancile sunt based in Amsterdam, tax purposes. HQ level. Modelul Ing e cel mai rușinos, franșizează partea de clienti business—tu de fapt interactionezi cu un srl romanesc ce foloseste softul lor. A durat enorm sa imi inchid contul business, toti ziceau ca nu tine de ei.

Am intalnit fizic la conferinte multi softisti care au pe mana departamente intregi din banking, pana nu discuti cu ei nu stii cu ce se confrunta de fapt.

1 Like

Sa vezi ce misto la bt, ca trimit pe mail extrasul lunar. Nu trebuie decat sa il dezarhivezi dar nu oricum ci cu o parola formata din ultimele 4 cifre ale cardului si inca niste cifre de la cnp. Le-am scris si m-au asigurat ca e pentru securitate mea. E mai usor sa dau login, daca reusesc sa tin minte usernameul apoi parola care se modifica la 3 luni …

@tacheshun esti putin dezinformat.

Depozitul este garantat de Tarile de Jos dar cererea si restituirea banilor se face tot prin FGDB.
Nu prea vad de ce ti-ai tine banii intr-un depozit cu 1-2% dobanda.

Nu au fost in prag de faliment. Au avut o criza de lichiditati dupa ce clientii s-au speriat si au retras miliarde in cateva zile. Nu are nicio legatura cu performantele companiei.
“Ajutorul” a fost de fapt o infuzie de capital cu dobanda de minim 8.5%/an. Nici macar nu si-au pierdut scorul. Si in acea situatie erau mai stabili decat orice banca din Romania.

In aceeasi situatie au fost si bancile din UK, Irlanda, Suedia si Elvetia. Sunt zone cu activitate internationala, sunt predispuse la astfel de situatii in perioade de criza, unde clientii internationali isi retrag banii. Vor fi “ajutate” mereu pentru ca nu are legatura cu activitatea lor.

Cateodata da. Nu sunt foarte sigur ca si de data asta.

Esti sigur? Te-ai uitat aici: Schema de garantare a depozitelor | ING Romania Ca zice fix invers.
Si chiar daca ar fi asa, tot de banca centrala a altei tari vei depinde.

Cu ce e relevanta aceasta informatie discutiei? Fiecare e liber sa isi puna banii unde doreste.

Eu am nemulțumiri cu aplicația BT pay dar nu cred că are rost să deschid un topic nou. Cei de la BT cred că și-au dat seama că s-a cam exagerat cu controlul pe care îl poți avea pe mobil și de curând așa au
ciuntit funcționalitatea încât și-a pierdut scopul. În caz că aude cineva de la BT.

Da. Este un mecanism de cooperare si un regulament care dicteaza aceste aspecte, este transpus si in legislatia tuturor statelor membre. Romania a fost membru individual pana la aderarea in UE, ulterior prin Autoritatea Bancii Europene.

Nu depinzi de banca centrala a niciunei tari, depinzi de schema de garantare aleasa de banca. Si oricum, vorbim de Tarile de Jos, nu de vreo tara obscura. Legislatia este si ea impusa de UE iar modificarile trebuiesc notificate inainte.
Putin probabil sa si faci vreodata o cerere. Singura situatie este cea in care nu te regasesti in lista titluarilor, altfel vei gasi toate informatii pe siteul FGDB (schema publica de garantare din Romania). As fi zis ca gasesti lista cu titularii, dar tinand cont de GDPR nu stiu ce sa zic.

SECŢIUNEA a 3-a Cooperarea Fondului cu alte scheme de garantare a depozitelor
Art. 123.
(1) Fondul asigură plata compensaţiilor către deponenţii de la sucursalele înfiinţate în România de
instituţiile de credit cu sediul în alt stat membru, în numele schemei de garantare a depozitelor din
statul membru de origine, în conformitate cu instrucţiunile primite din partea schemei de garantare a
depozitelor din statul membru de origine, după ce îi este pusă la dispoziţie finanţarea necesară. Fondul
transmite schemei de garantare a depozitelor din statul membru de origine solicitarea de plată a
contravalorii cheltuielilor efectuate de acesta în legătură cu plata compensaţiilor.
http://www.fgdb.ro/assets/resurse/Legea-nr.-311docx.pdf

Evident. Dar decat sa-ti faci griji ca nu ti-ai putea recupera banii de la un stat care este de zeci de ori mai stabil, din orice punct de vedere, decat Romania, mai bine ti-ai face probleme ca pierzi bani in fiecare an.

La ultimul update iar am pierdut parola salvată, și aplicația de tot, nu mă pot loga.
Trebuie iar din homebank web să activez aplicația, le-am trimis mail, și-au cerut scuze și au zis că știu de bug dar abia într-o versiune următoare se va repara.

La fiecare update până acum a trebuit reinstalată/reactivată/etc.

Pe ultimul iOS, Iphone 13 Pro Max deci nu e ceva outdated, mai înțelegeam.

Mie mi se tot intampla sa nu mai primesc notificari push, trebuie sa dezactivez și sa re-activez funcționalitatea. Ce e drept ca e mai rar decât la fiecare update, dar e enervant.

Voi primiti notificări ??? :pensive:

La ing business nu am primit vreodată notificare. Am presupus că e vreo che stie absurdă, în spiritul “PIN e mai sigur decât parola”

Eu inclusiv la cardurile de firmă, confirmările pentru 3ds trebuie să le dau tot din aplicația veche, deși pe aplicația veche am doar cont de PF.

Dar dacă nu aveam cont de PF, ce făceam?

Deci ca să pot cumpăra ceva cu cardul de firmă, care nu mai poate fi activat pe homebank classic, cum făceam, dacă notificările încă vin pe cel de PF?

Citeam discuția asta și mă amuza puțin pentru că nu mă regăsesc în nici una dintre situațiile astea. Sînt client ING de cam 10 ani, nu mi-am făcut conturi la alte bănci. În tot timpul ăsta nu am avut o singură problemă cu ei. :man_shrugging:

Ce-i drept e că nu folosesc aplicațiile lor mobile (sînt foarte restrictiv cu ce am instalat 3rd party pe mobil, cred că am maxim trei aplicații). În 10 ani, am folosit doar homebank.ro împreună cu un mic Digipass pe care l-am primit tot de la ei. Drept e că recent cel vechi a murit (s-a dus bateria la el) și a trebuit să merg la bancă să-mi dea altul.

Pînă acum nu am avut nevoie de altceva. homebank.ro a mai dat chix de-a lungul anilor. Dar l-am lăsat să se odihnească și și-a revenit pînă a doua zi. :rofl:

Asta e ca toate discutiile despre Linux. Ca mie imi merge beton. Ok, dar ce faci cu el? Pai editez fisiere text si folosesc browser-ul o data la 3 zile, dar nu pe site-uri gen Youtube unde crapa ca ii lipseste codec-ul H.264 ca ala e soft proprietar.

3 Likes

Si unchimio avea un Aro 10. A mers cu el vreo 2000 de km. Apoi a ramas in garaj vreo 20 de ani pana l-a dat la fiare vechi.
Nu a avut absolut nicio problema cu acel Aro 10 in cei maximum 2000 de km parcursi cu acesta.

Revenind la subiectul discutiei: nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa comentezi daca nu folosesti nici 10% din serviciile oferite de ING. Nu avea threadul postari suficiente?

Instaleaza-ti si tu homebank pe telefon. Fa-ti cont de persoana juridica, daca e cazul. Apoi hai sa vedem ce probleme au daca au si ce concluzii tragem.