.NET Performance Optimization & Profiling with JetBrains dotTrace


1 Like

dotTrace este inclus si in ReSharper Ultimate € 14.90 /month.

1 Like

Totul este platit - what is the point of this?

Macar pe langa doua screens - poate un paragraf about it? Iar partea cu speed este dependenta de context (daca este vorba de un API avem alte cerinte minime pt. back-end response time fata de UI apoi la back-end la fel depinde de endpoint si ceea ce face)

1 Like

@dakull the main point of the thread is the importance of the optimization skip the first link and take the links from JetBrains for documentation and tool.

Where is that?

1st link: buy this
2nd link: try for 10 days
3rd link: how to use the frekin’ tool

where is this

you’re talking about?

1 Like

Bine poate nu am adaugat ideea, daca faci o aplicatie business to consumer si se misca greu utilizatori vor migra spre alta care se misca mai repede la fel si la aplicatii desktop si la mobile e la fel, tool e destul de smecher iti poate masura timpul de rendering ui, servicii web, timp de acces la bd si iti gaseste botlenecks.

Did you actually used it and confirmed that in any way?

Iti pun niste printscreen-uri :slight_smile: incerc sa il folosesc la munca, nu il stiu la perfectie dar cred ca are mult potential.

sure … this post is sooo lazy it’s basically an ad.

i.e. puteai sa incepi cu o anecdota despre cum l-ai folosit pt. ceva specific si cum se leaga asta de screenshot-ul initial.

Da este o aplicatie wpf care se conecteaza la servicii web wcf care se conecteaza la bd, clientul vrea optimizare, pe langa faptul ca au proceduri stocate cu select cu 20 joinuri am incercat sa fac profiling la cod .net, tot ce vede clientul e ca aplicatia se misca greu, ui freezing, si cand e vorba de optimizare trebuie masurat obiectiv timpul de executie.

In sfarsit ceva concret :slight_smile:

ai incercat un EXPLAIN ANALYZE EXECUTE pt. inceput? it’s free.

1 Like

Am facut EXPLAIN ANALYZE EXECUTE si am aflat ca cel mai mult timp ia insert-ul din select intr-o tabela temporara, din ce am discutat cu cineva o solutie ar fi si hash join, acesta construieste un hashtable in memorie care consuma mai multa memorie, oricum mai tot timpul se face un compromis intre timpul de executie si memorie, daca vrei mai rapid consumi mai multa memorie:

https://logicalread.com/sql-server-hash-join-w02/#.WWSGfnWGPeT

M-am mai uitat si pe proceduri stocate compilate in sql server dar asta cred ca consuma si mai multa memorie fiindca are nevoie de in memory tables.