New to mac, pls help

Cmd - shift - V in loc de Cmd-V - copie fara formatare oriunde

asa am facut pana la urma.

1 Like

Eu folosesc TextEdit, dar e setat ca “Plain text” (din Settings). Astfel, e echivalent de Notepad.

4 Likes
brew install nvim
1 Like

seteaza si tu amprenta. Daca ai apple watch, poti sa deblochezi cu ceasul.

in rest, ti-as recomanda urmatoarele chestii care fac viata mai usoara:

iterm2 ala stie sa faca copy la select?

Da, dude. Si din “exterior” in el si invers.

mda, inutil daca nu merge paste cu click dreapta.
tre sa deprind automatisme noi. old dog, new tricks.

Nu stiu daca aici am vazut oameni overhyped cu asta sau doar la mine in firma, dar am inceput sa folosesc warp in loc de iterm2 de cateva saptamani si sunt foarte multumit. Copy/paste complet nativ ca intr-un text editor, dar in terminal, fancy stuff :slight_smile:

new shiny toy :smiley:

middle click, man. Si ai paste direct…te-ai invatat de la putty cu click dreapta paste direct :grinning:

1 Like

sweeet, that’s more like it.

Am scos si eu iMac-ul de la naftalina, il am de aproape un an si nu l-am folosit deloc. Venit de pe gnome-shell, imi vine sa dau cu iMac-ul de perete, atat de enervant e totul :slight_smile:

Incerc sa n-am preconceptii, dar win mi se pare un OS mai bun UX wise. E posibil sa fiu biased insa, ca am crescut impreuna.

Una din cele mai derutante chestii din macOS este ca meniul este desprins de aplicatie. La un moment dat poti sa ai deschisa o aplicatie, iar meniul sa fie de alta aplicatie. Nu inteleg logica din spatele acestui comportament.

De exemplu, minimizez terminalul, apare din spatele lui Chrome, dar meniul este in continuare de la Terminal. Nu-mi pasa ca focusul nu este pe Chrome, tot nu are logica.

1 Like

Ba da, are si este cel mai confuz lucru daca vii de pe Linux sau Windows.

In Mac o aplicatie nu e obligata sa aiba si o fereastra (Window), poti sa ai aplicatii deschise fara o fereastra. In acest caz trebuie sa apesi CMD+N sau din File → New Window ca sa creezi una noua. Daca vrei sa inchizi aplicatia de tot trebuie sa folosesti CMD+Q.

La CMD+Tab (daca n-ai instalat alta aplicatie) iarasi intervine acest lucru, tu o sa schimbi intre aplicatii, nu intre ferestre.

Ca sa schimbi intre ferestre folosesti CMD+` , da stiu e confuz…

2 Likes

Si mie mi se pare derutant acel lucru.
Folosesc 3 degete in sus ca sa apara toate ferestrele.

Eu nu pot folosi mizeria lor de maus, mi-am setat hotcorners cum este “Activities” la gnome-shell si cand fac gestul de a atinge coltul din stanga sus imi apar toate ferestrele din workspace-ul curent (sau cum naiba se cheama pe Mac).

De fapt daca ne chinuim putin intelegem de unde vine “Windows”.

In windows aplicatiile sunt ferestre (vezi Alt+Tab), in mac nu :smiley:

Nici eu nu folosesc mouse-ul lor, am laptop-ul langa mine deschis ca al doilea monitor si am acces mereu la trackpad.

Trackpad-ul :slightly_smiling_face:
In general folosesc mouse-ul (mx master 3), dar s-a intamplat sa il uit acasa. Si am trecut pe trackpad.

Crl mai bun dintre trackpad urile cu care am interactionat.