New to mac, pls help

dintre trackpaduri. altfel nu exista comparatie cu un maus ok.

Gata, nu mai rezist, I give up :slight_smile:

Îl cumpără cineva? Am modelul ăsta, cumparat pe 12 martie 2022, îl dau cu 500 de lei mai puțin. Utilizat câteva ore, mausul și tastatura nu le-am folosit deloc.

Prevăd că-mi voi lua huleală pentru mesajul ăsta, dar ce și faci, oricum scriu rar aici. Măi Sergiule măi, dar dă-o naibii de treabă. Să mor dacă te înțeleg. Dai o târlă de bani pe o chestie, dar un minim efort fratele meu să faci să înțelegi principiile pe care funcționează treaba aia nu depui. Atâta miorlăială ieftină, vai de viața mea.

Ai cumpărat scula aia, bine, învață, înțelege și vezi cum funcționează și folosește-o în baza a ceea ce este, nu a ceea ce vrei tu să fie. Ba nu că șobolanul e prea alunecos, ba nu că meniul e prea mai la dreapta, ba nu că aia e prea pe la stânga, ba nu că aia nu-i ca la gnome-shell. Păi la ce naiba ai mai dat bani pe scula aia atunci? Rămâi la gnome-shell dacă cu ai rezonezi.

Ei îți vine… chiar ți l-aș cumpăra eu, să te salvez de la anghioasă dar am deja două.

4 Likes

Well, scopul cumpărării lui nu a fost neapărat să-l folosesc :slight_smile: Dar am zis că dacă tot îl am și consumă atât de puțin (măsurat, cam 20W cu monitor cu tot, ceea ce-i excepțional) să încerc și să mă folosesc de el.

Scopul principal este ca mașină de teste, pentru că produc o aplicațe cross-platform care printre altele funcționează și pe macOS.

Regretul meu este că nu m-am limitat la un mac mini, ca atunci puteam să-l țin lângă mine și să comut monitorul pe el doar când testez. Data viitoare o să știu :slight_smile:

1 Like

Poți instala Linux, btw.

1 Like

Nu cred că e foarte simplu de făcut pe Apple Silicon, cel mai probabil sunt o gramadă probleme legate de compatibilitate și accelerare hardware pe video. Plus, pierd exact lucrul pentru care l-am luat, ca mașină de test.

Ar fi fost mișto dacă se putea instala un desktop manager peste cel original.

se rascoleste Steve in mormant la afirmatia asta :grin:

1 Like

O luna pe mac
Inca nu am luat-o razna :crazy_face:

2 Likes

Am trecut pe mac in 2008, de cand au lansat macbook-urile de aluminiu. Facusem praf un fujitsu siemens care fusese top specs la momentul achizitiei dar se facuse efectiv bucati de la frecusul zilnic. Lucrasem doar pe windows si pe linux pana atunci si cel mai mare respect pana la macbook-ul de aluminiu l-am avut pentru IBM T40, o bijuterie de laptop de business din toate punctele de vedere. Macbook-ul din 2008 inca il am si inca functioneaza, dupa o folosire intensa pana la upgrade, timp in care a luat lichide la bord de mai multe ori. OSX mi s-a parut intotdeauna un sistem de operare modern, facut cu cap, fata de care Windowsul pare varul mai sarac. Folosesc zilnic si osx pentru munca si Linux pentru data science pe GPU si Windows pentru jocuri.

4 Likes

Nu neaga nimeni build quality la mac-uri, de aia avem cred.

Ce laptop ti-ai luat ca sunt curios? Specs? Daca vrei sa ne zici ofc.

Eu? un air cu m2, 256 disk, 16G ca 32 era prea scump.

exita o posibilitate sa pun mac-ul in clamshell mode si sa il pot folosi cu un monitor extern fara sa conectez cablul de alimentare?

Ajutati un noob pe mac, pls :slight_smile:

Adica treaba asta de pe win

le: cam asa

vreau sa incerc si acesta aplicatie :slight_smile:

Da, conectează la un monitor cu USB-C care si încarcă in același timp :troll:

1 Like

la birou merge
acasa e mai deodebit

Nu il folosi in clamshell mode, eu zic ca e pacat de ecran, e mult prea frumos sa il ignori. Cumpara un stand sau ceva sa il pui langa tine.

E frumos Lunar, merita incercat, dar mi se pare ca incearca sa faca prea multe.
Cand eram pe Intel a avut la un moment dat un bug de tinea procesorul la 100% si mi-am amintit ca tot ce voiam de la el era sa pot controla luminozitatea fara sa intru prin meniurile monitorului, asa ca am trecut pe MonitorControl.
Are DDC support si e super basic, asa cum voiam.

Da, a trecut prin multe bug-uri Lunar. E intr-adevar varianta mult mai complexa a lui MonitorControl, cine e interesat poate gasi si un comparison aici: Lunar vs MonitorControl

In ultima versiune, am avut grija sa separ sub-sistemele de adaptive brightness si chestiile manuale, asa ca nu mai exista problema asta cu features care consuma resurse degeaba. Daca il folosesti in Manual Mode ruleaza tot atata cod ca si MonitorControl, doar ca iti ofera si posibilitati noi ca XDR Brightness, BlackOut, macOS Shortcuts etc.

Dar oricum, daca tot ce ai nevoie e sa poti folosi brightness keys pentru monitor, MonitorControl e perfect :ok_hand:


Legat de clamshell mode, chiar ieri am publicat ceva despre asta, in caz ca e cineva interesat de subiect: Reverse engineering the MacBook clamshell mode

@Cosmin_Popescu cea mai simpla metoda sa fortezi clamshell cu lid closed e sa rulezi caffeinate -d in terminal si sa il lasi ruland.

/usr/bin/caffeinate e un tool facut de Apple si lasat in sistem pentru cei care au nevoie sa dea disable la diferite tipuri de sleep. Aplicatia Amphetamine face fix acelasi lucru in spate.

3 Likes