New to mac, pls help

asa am eu setupul, foarte curat, nimic de zis.

Las si eu aici cateva tool-uri utile pt mac (mi-a luat ceva sa dau de ele cand am trecut de pe windows)

1 Like

Ce recomand eu cu caldura este Querious, one time fee (:V) dar merita.

Am incercat multe precum warp, tabby, etc., si e cate ceva care ma scoate din sarite (startup, tabs, windows, snappiness, settings, etc.). Nu vreau electron cand vine vorba de terminal emulator. iTerm ramane sef pe plantatie.

Am folosit mult timp ohmyzsh, prezto, si diverse plugins/frameworks/whatever, pana am ramas la zsh curat cu custom prompts, si recent am trecut la https://starship.rs/. 10/10 merita.

Acum multi ani am cumparat Magnet (‎Magnet on the Mac App Store) la oferta cu $0.99, si inca merge impecabil. Vad ca e si mai ieftin decat pro-ul de la rectangle, merita aruncat un ochi.

Cyberduck este gratis si stie s3, poti adauga si custom endpoints.

Separat, pentru statistici in taskbar recomand iStat menus, iar pentru diverse tweaks exista TinkerTool.

1 Like

Am incercat sa folosesc Cyberduck, dar are un UI groaznic. CommanderOne chiar imi place.

Cred ca o sa incerc Querious, arata super bine. Sequel Ace e destul de rudimentar, dar nu am gasit altul mai bun pana acum :)).

Eu am folosit Navicat, dar pe Windows. Este dragut, dar cam scump.

waydabber/BetterDisplay: Unlock your displays on your Mac! Smooth scaling, HiDPI unlock, XDR/HDR extra brightness upscale, DDC, brightness and dimming, dummy displays, PIP and lots more! (github.com)

  • NEW: DDC control via the built-in HDMI port of Apple Silicon Macs (mini, MacBook Pro, Mac Studio)!

Acum suporta DDC pe portul HDMI integrat cu M1. DDC e cheia ca sa nu cereti ochelari cu filtru de lumina albastra decontat de angajator.

TextEdit, dau disable la spellcheck si automatic correct. Il las deschis, data viitoare cand scriu in el iar is alea enabled? Ce mortii lui? That dumb?

I need just a damn notepad.

Eu folosesc Sublime Text.

L-am instalat si eu pana la urma. Dar nu mai voiam “yet another text editor”.

Intrebare: de fiecare data cand atasez un HDD extern tre sa ii dau mount? nu-l tine si el minte?

De obicei le ia automat, cel putin pe cele APFS, FAT, ExFAT.

Am avut unul demult la care tin minte ca dadeam mount manual si tin minte doar ca avea mai multe partitii, desi nu asta era cauza, ca am avut si cand mi-a montat automat mai multe partitii. Nu mai stiu cum am rezolvat, probabil l-am formatat.

@AdrianBasalic nu ești singurul. Presupun că ai încercat tweaks de genul?

1 Like

Nici n-a mers montat tura asta, a trebuit sa-i dau un repair. Un pic unnerving, ca era externul cu backup-uri. :slight_smile:

Eu am Windows in UTM si montez HDD-ul in VM cu Bitlocker. Transfer fisierele din mac in win sau invers.

Un photo viewer recomanda careva? un acdsee ceva.

PS: am dat bani pe versiunea ‘pro’ la one commander ca avea integrare cu S3.

2 Likes

Am observat că viewer-ul built-in (selectezi un fișier și apeși space) mi-a fost suficient. Cauți ceva funcționalități extra?

1 Like

merci :smiley:
am dat de el acum si este perfect pt ce am nevoie :smiley:

Preview ala? as vrea macar sa mearga stanga dreapta in lista de poze…

Man, ai uitat că ești pe mac? :smiley:

Ca să meargă trebuie să apeși sus/jos :grinning:

(deși parcă e nevoie de acțiuni multiple: space, să deschizi preview, click în finder, folosești săgeți)

1 Like

sunt disabled toate alea din meniul de Go. nu stiu care-i faza.