Node University

Pare interesant pentru cine vrea să-nvețe nodejs

1 Like

Will I finally learn how to make spaghetti? :hater: :joy:

Spaghetti poti face indiferent de limbaj :grin: Mai bine zis te “nasti” cu el nu il inveti.

Asta find spus, treaba cu JS / callback hell si spaghetti code mi se pare bullshit.

http://callbackhell.com/

1 Like

Evident ca depinde si de programator, era un semi-joke.

Insa la fel cum C te lasa sa accesezi un array outside of its bounds la fel si JS (si alte limbaje) te lasa sa ajungi in callback hell.

Desi la fel ca si gluma cu eminem - it’s not really that relevant anymore (totusi am vazut piramide si in modern JS code i.e. daca limbajul permite ceva you can bet your pringles some random coder will do that)

Cineva imi lauda javascript-ul zilele trecute, ca cica cei mai buni programatori programeaza in javascript, iam zis ca structurile de date ies ciudate in javascript, si nu a mai zis nimica, ca sa il citez pe Linus:

“ I will, in fact, claim that the difference between a bad programmer
and a good one is whether he considers his code or his data structures
more important. Bad programmers worry about the code. Good
programmers worry about data structures and their relationships. ”

2 Likes

Cineva imi lauda LOLCODE -ul zilele trecute … si ca sa-l citez de Abraham Lincoln:

If builders built buildings the way programmers wrote programs, then the first woodpecker that came along wound destroy civilization.

3 Likes

Vezi daca nu ai teste de integrare, unitare, code review si faci totul de capul tau, asa patesti.

Sunt 3 nivele de software:
-software de care depinde viata oamenilor, il gasim pe avioane, masini, etc.
-software financiar, bancar.
-software comun, nu se incadreaza in primele 2.

1 Like

To explain my own joke:

Linus este prin excelenta a kernel developer (de fapt intr-un interviu zicea ca in ultimii ani nici nu mai are timp sa scrie cod) - nu contest ca este un programator in the 1% insa nisa lui nu este aplicabila globally - hence why the quote is not that relevant.

Legat de citatul meu - este ceva complet random de pe Internets cu o valoare fix egala cu quote-ul lui Linus :slight_smile:

Credeam că suntem destul de maturi pentru a evita comparații de genul „limbajul meu e mai bun decât limbajul tău”.

Everyone is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.

Vrei să-ți demonstrez că C (sau ORICE limbaj ales de tine) e inutil? Ia fă tu fade-out/fade-in la un div în browser. Fără asm.js, fără transpilere, direct în C. Și cross browser.

Vezi cum problema cu data structures în js nu este, de fapt, o problemă? :slight_smile:

3 Likes

Nu e random, e legat de pasiunea mea pentru structuri de date, nu exista random, e din cursul Coursera de Algoritmii si Structuri de Date, e mai simplu sa zici ca un algoritm e random daca nu il intelegi.

1 Like

Ce nu este random? wtheck are you talking about.

Ignorand complet ceea ce ai zis mai sus (@iamntz iti va face un favor si va sterge acel post), ce nu este random? Pe bune, chiar nu inteleg ce vrei sa zici. :slight_smile:

@adavidoaiei: ai o săptămână de pauză pentru jigniri.

O să te rog să acorzi puțin mai multă atenție exprimării. Dacă nu ne putem înțelege civilizat - conform regulamentului dar și bunului simți - ne vom despărți.

Încearcă să ataci idei, nu persoane. Evită porecle, atacurile ad hominem sau răspunsurile impulsive.

S-a întâmplat de mai multe ori să ataci persoane - nu idei, iar ăsta este un comporament ce nu-și are locul aici.

Mulțumesc.

3 Likes