Npm install in virtual box homestead pe sistem windows 8.1

Iar m-am incurcat cu ceva… poate sunteti mai priceputi si stiti cum se poate rezolva problema asta.

Nu am stiut unde sa pun topicul, pentru ca e o chestie de back end, legata de Node, insa pe box-ul Homestead pentru Laravel…
Problema este insa de Node (npm), mai precis de modul cum isi incarca dependintele, si de faptul ca intr-un path de windows 8 poti sa ai maxim 260 de caractere.
Problema mea mare este ca nu ma lamuresc ce sa fac sa depasesc momentul.
Am gasit aici un fix, dar nu ma lamuresc ce si unde trebuie sa modific:

Primesc eroarea asta:

npm install

npm ERR! Error: UNKNOWN, symlink '../user-home/cli.js'

npm ERR! If you need help, you may report this *entire* log,

npm ERR! including the npm and node versions, at:

npm ERR! <http: github.com="" npm="" npm="" issues="">

npm ERR! System Linux 3.16.0-23-generic

npm ERR! command "/usr/bin/node" "/usr/bin/npm" "install"

npm ERR! cwd /home/vagrant/Code/Laravel

npm ERR! node -v v0.10.33

npm ERR! npm -v 1.4.28

npm ERR! path ../user-home/cli.js

npm ERR! code UNKNOWN

npm ERR! errno -1

npm ERR! not ok code 0

Se pare ca o sa renunt la ideea de a utiliza virtual box… O sa vad cum e treaba cu VMware.

Nu știu dacă e problemă la virtual box per se.

Cei ce se ocupă de NPM erau foarte încăpățânați cu privire la modul în care se gestionează dependințele. Am citit o (prea) lungă discuție pe github la un moment dat iar concluzia a fost (mai mult sau mai puțin direct): nu vrem noi să rezolvăm o problemă ce ține de Windows (sistemul ăla de operare necunoscut și nefolosit de nimeni):

Aș zice că toată combinația de Vagrant + npm dă peste cap… tot. O soluție ar fi să rulezi homestead în vagrant și ce ține de node în Windows.

În vmware probabil vei rezolva la fel cum ai putea rezolva și în Virtualbox: un OS fără nici o legătură cu sistemul gazdă.

Din ce-am citit, pentru VirtualBox deja e facut un fix pe github. Mai precis, asta:

Problema e ca nu stiu cum sa fac sa-l implementez eu, la mine… nu-s asa competent. Si sincer sa fiu, nici nu as vrea sa fiu.

Daca cei de la VMware suunt mai civilizati, asa problema nu are de ce sa mai existe… Treaba e ca sunt pe bani.
Mai caut cand ajung acasa. Daca nu ma lamuresc repede, cred ca trec pe VMware.

O nouă versiune de NPM rezolvă problema introdusă de prea multe caractere. Yay!